6 روش تضمینی برای باز کردن لوله حمام (نکات پیشگیری) + کلیپ آموزشی

باز کردن لوله حمام از دغدغه های مهم در هر خانه ای به شمار می رود؛ زیرا لوله فاضلاب حمام، یکی از مهم ترین و اساسی ترین لوله های فاضلاب در هر ساختمان مسکونی به شمار می رود. گرفتگی چاه حمام یکی از رایج ترین نوع گرفتگی ها است که به دلایل مختلف به وجود می آید؛ لذا داشتن اطلاعات کافی درباره روش های باز کردن لوله حمام و دلایل گرفتگی و پیشگیری از آن، یاحتی اطلاعاتی در مورد درپوش چاه حمام اهمیت به سزایی در سلامت و کارآیی بهتر لوله های فاضلاب حمام دارد.

علاوه بر گرفتگی چاه حمام گرفتگی چاه آشپزخانه هم می تواند از مشکلات رایج در منزل باشد که سایت برچسب در مورد آن مقاله آموزشی دارد. شما با مراجعه به سایت برچسب و مطالعه مقاله آموزش رفع گرفتگی لوله آشپزخانه می توانید خودتان در منزل  نسبت به باز کردن لوله حمام و باز کردن چاه حمام بپردازید.

 

ویدئوی آموزشی روش های باز کردن لوله حمام 🎥

برای درک بهتر محتوای مقاله بازکردن لوله حمام ویدئویی تهیه کرده ایم که پیشنهاد می کنیم پیش از مطالعه مقاله حتما آن را دنبال کنید.

علت گرفتگی چاه حمام

گرفتگی های ایجاد شده در لوله های فاضلاب، از جمله گرفتگی سینک ظرفشویی، روشویی، گرفتگی چاه حمام و هر نوع گرفتگی دیگر غالبا ناشی از ورود مواد زائد و اضافی از داخل درپوش چاه حمام به داخل لوله فاضلاب است که در ادامه راه های بازکردن چاه حمام را معرفی می کنیم.

یکی از مواد زائد که بیشتر اوقات باعث گرفتگی چاه حمام می شود مو می باشد. ورود مو ها به داخل چاه حمام و سپس تجمع آن ها در لوله فاضلاب می تواند گرفتگی های بسیار شدیدی را ایجاد کند.
از دیگر مواد زائدی که باعث گرفتگی می شود و باید نسبت به باز کردن لوله حمام اقدام کرد، تکه های صابون استفاده شده در حمام می باشد.
صابون به علت چربی بالایی که دارد با املاح موجود در آب، رسوبات سختی را در لوله فاضلاب تشکیل می دهد و موجب بسته شدن و گرفتگی لوله حمام می شود. دیگر مواد زائد مثل دستمال کاغذی، سفید آب، تیغ و… نیز گرفتگی را تشدید و کار باز کردن چاه حمام را سخت تر می کنند.

همه این عوامل چاه حمام را مملو از چربی ها و چرک هایی می کنند که تماس آن ها با لوله فاضلاب، به تدریج باعث ایجاد لایه های رسوبی در دیواره لوله می شود.
در این هنگام مواد زائد بعد از ورود به داخل لوله به این لایه های رسوبی می چسبند و قسمتی از لوله را مسدود می کنند. این انسداد بعد از مدتی بیشتر و بیشتر می شود تا اینکه لوله به طور کلی بسته می شود و باید برای باز کردن چاه حمام تلاش کنید.
در این صورت می توانید با مراجه به سایت برچسب و از طریق صفحه لوله بازکنی در پاسداران یا صفحه لوله بازکنی در تهرانسر و دیگر مناطق تهران، با فنی کاران ما تماس گرفته و در بازکردن چاه حمام  یا برطرف کردن گرفتگی لوله های فاضلاب منزل یا محل کار خود از آنها کمک بگیرید.

رفع گرفتگی چاه حمام، سریع و آسان

رفع گرفتگی چاه حمام

با توجه به جنس لوله و نوع گرفتگی به وجود آمده، روش های باز کردن چاه حمام متفاوت هستند. به عنوان نمونه اگر مشکل گرفتگی لوله از موادِ صابونی جمع شده باشد، روش های لوله بازکنی نسبت با زمانی که گرفتگی به علت تجمع مو ها در درپوش چاه حمام رخ می دهد متفاوت است. به همین دلیل ما روش های متفاوت باز کردن گرفتگی لوله حمام را، به شما معرفی می کنیم.

1. باز کردن چاه حمام با ریختن آب جوش

آب جوش ساده ترین و کم هزینه ترین روش، برای باز کردن لوله حمام می باشد. در صورتی که گرفتگی سطحی بوده می توانید مقداری آب جوش را با فشار بالا و به طور مستقیم به داخل لوله فاضلاب حمام ریخته و کمی صبرکنید بازکردن چاه حمام به وسیله آب جوش را مشاهده کنید.
به این ترتیب رسوبات و مواد اضافی دیواره های لوله به تدریج نرم شده، تجزیه شده و از بین خواهند رفت.( حتما قبل از ریختن آب جوش درپوش چاه حمام را بردارید تا آب جوش بر روی خودتان نریزد.)
دقت داشته باشید؛ اگر جنس لوله های فاضلاب شما از جنس PVC بوده، آب جوش را به صورت زیاد و یکباره وارد چاه نکنید چرا که ممکن است لوله های پلاستیکی با آب جوش تغییر شکل داده و موجب نشتی بشوند.

آب جوش، ساده ترین راه رفع گرفتگی چاه حمام

2. باز کردن لوله حمام با استفاده از محلول جوش شیرین

همان طور که قبلا هم گفته بودیم، جوش شیرین و ترکیبات آن، یکی از کاربردی ترین روش های خانگی لوله بازکنی است. برای باز کردن چاه حمام ترکیب جوش شیرین با نمک و جوش شیرین با سرکه، دو ترکیب موثر می باشند.

در این روش ابتدا باید درپوش چاه حمام را بردارید و جوش شیرین  را به داخل لوله فاضلاب حمام ریخته، سپس مقداری نمک یا سرکه به آن اضافه کنید، حال مقداری آب جوش به ترکیب اضافه کنید و مدتی صبر کنید تا واکنش میان این دو ماده، باعث باز کردن لوله حمام شود.

البته باز هم می گوییم که اگر گرفتگی در هر لوله ای شدید باشد و باز کردن چاه حمام با روشهای خانگی جواب ندهد، بهتر است به سایت لوله بازکنی برچسب مراجعه کنید تا از بهترین لوله بازکن های برچسب درسراسر تهران استفاده کنید. خدمات لوله بازکنی برچسب نزدیکترین لوله بازکن به شما را د رتهران معرفی می کند.

3. باز کردن چاه حمام با استفاده از محلول های مخمری

برای رفع باز کردن لوله حمام با کمک محلول های مخمری، ابتدا باید مقداری مخمر را با آب مخلوط کنید، سپس کم کم و مرحله به مرحله آن را به داخل چاه بریزید. توجه داشته باشید؛ اگر محلول را یک جا داخل لوله بریزید، ممکن است به آن آسیب بزند. این روش برای بازکردن چاه حمام با لوله های pvc مناسب می باشد.

4. استفاده از تلمبه دستی برای باز کردن لوله حمام

اگر گرفتگی لوله حمام به دلیل حجمی سطحی از مو های جمع شده باشد، استفاده از تلمبه دستی در رفع گرفتگی آن موثر است. به این صورت که ابتدا با باز کردن شیر آب اجازه دهید مقداری آب در دور و ور درپوش چاه حمام جمع شود، سپس کاسه پلاستیکی تلمبه را بر دهانه چاه قرار داده و به صورت پی در پی به آن فشار وارد کنید. پس از مدتی شما موفق به باز کردن چاه حمام می شوید.

البته بهتر است برای استفاده از تلمبه دستی اول درپوش چاه حمام را جدا کنید و بعد شروع به کار کنید.

رفع گرفتگی چاه حمام با تلمبه دستی

5. استفاده از قلاب برای باز کردن لوله حمام

قلاب وسیله ای بسیار ساده و کاربردی برای جمع کردن مو های داخل لوله فاضلاب می باشد. برای استفاده از قلاب برای باز کردن لوله حمام ابتدا درپوش چاه حمام را برداشته، سپس تا جایی که می توانید قلاب را وارد لوله کنید و با کمک سر خمیده آن، مو های چسبیده به دیواره لوله را جمع آوری کنید و از چاه بیرون بکشید. همچنین می توانید با برداشتن درپوش چاه حمام با استفاده از یک چراغ قوه، از کم شدن حجم مو های درون چاه اطمینان حاصل کنید. پس از آن با ریختن آب جوش به درون لوله، مراحل باز کردن چاه حمام را کامل کنید.

در برخی از مواقع گرفتگی لوله فاضلاب حمام آنچنان سخت و شدید می باشد که از طریق روش های ذکر شده نمی توان آن را برطرف کرد. تنها راه چاره در این موقعیت، فنر زدن چاه حمام می باشد که با مطالعه مقاله مربوطه در سایت برچسب، اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه می توانید کسب کنید.

البته مراقب باشید که این قلاب را با فشار زیاد وارد چاه حمام نکنید چرا که ممکن است باعث آسیب رساندن و یا سوراخ شدن لوله فاضلاب حمام شود، که در این صورت هزینه های زیادی مثل تخریب و لوله گذاری مجدد و… متحمل شما می شود. لذا بهتر است که هنگام فرو بردن قلاب در چاه احتیاط کامل را انجام دهیم.

6. استفاده ازجوهر نمک در باز کردن لوله حمام

یکی از روشهایی که کمی خطرناک است و ما آن را در آخر آورید استفاده از جوهر نمک برای باز کردن چاه حمام یا باز کردن لوله حمام است، در این روش مقدار حدود 3 چهارم گالن آب سرد را باید با حدود سه فنجان جوهر نمک مخلوط کنید و در هنگام جوشیدن جوهر نمک آن را وارد چاه کنید.
البته باید حتما مراقب باشید که از دسکتش پلاستیک و عینک محافظ چشم استفاده کنید تا به شما آسیبی نرسد. همچنین استفاده ازاین روش برای باز کردن لوله حمام به دفعات زیاد موجب خسارت به لوله های فاضلاب می شود.

پیشگیری از گرفتگی چاه حمام

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس بهتر است قبل از این که به روش های باز کردن لوله حمام نیاز پیدا کنید، به توصیه های زیر جهت پیشگیری از این مشکل دقت کنید:

استفاده از صافی مناسب بر روی چاه

با گذاشتن درپوش چاه حمام مناسب بر سر چاه حمام، از ورود مواد اضافه به درون چاه جلوگیری می کنید.
صافی ها انواع پلاستیکی و فلزی مختلفی دارند. گونه فلزی آن ها که با کمک پیچ به دهانه چاه بسته می شود، کاملا با دهانه فیکس شده و همراه با جریان آب به حرکت در نمی آید و وسیله ای مطمئن برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام محسوب می شود.

نوعی دیگر از درپوش چاه حمام سوراخ های بسیار ریزی دارند که تکه های صابون را از سطح چاه جمع می کنند. پس از هر بار حمام رفتن، صافی را برداشته و برای بی نیاز شدن از به کار گیری روش های رفع گرفتگی چاه حمام، آن را از مو و رسوبات اضافی که به آن چسبیده تمیز کنید. 

رفع گرفتگی چاه حمام و پیشگیری از آن با صافی مناسب

شستن حمام پس از هر بار استفاده

از راهکار های بسیار ساده برای پیشگیری از گرفتگی چاه حمام، این است که بعد از هر بار حمام رفتن آن را شسته و تمیز کنید. با این کار کثیفی ها و مواد زائد روی کف و دیواره حمام را به سمت درپوش چاه حمام حرکت داده، سپس با فشار آب داغ یا با برداشتن صافی، آن ها را از سری چاه جمع می کنید و این گونه از باز کردن لوله حمام پیشگیری خواهید کرد.

در این مطلب سعی در معرفی کوتاه و مختصر روش های موثر و کاربردی رفع گرفتگی چاه حمام، داشتیم. در صورتی که روش های ذکر شده نتیجه بخش نبودند، سایت برچسب آماده ارائه هر گونه خدمات لوله بازکنی در این زمینه می باشد.

یکی از موارد دیگر که باید توجه کنید اینکه همیشه با تمیز نگه داشتن محیط و  چاه حمام دیگر نیاز کمتری به لوله بازکنی ها می افتد و نیاز به راه های مختلف برای باز کردن چاه حمام ندارید.
علاوه بر آن می توانید با تمیز نگه داشتن سرویس بهداشتی سلامت خود و خانواده خود را تضمین کنید و از بیماری های پوستی و… جلوگیری کنید، چرا که حمام ها به دلیل رطوبتی که دارند اگر تمیز نشوند میتوانند مرکز رشد میکروب ها و باکتری ها شوند.

 

جمع بندی:

علت گرفتگی چاه حمام چیست؟

ورود مواد زائد مثل مو، صابون و… از دلایل عمده گرفتگی چاه حمام می باشد.

برای باز کردن لوله حمام چه کنیم؟

روش های مختلفی مانند استفاده از آب جوش، محلول های مخمری، تلمبه دستی و… در رفع گرفتگی چاه حمام موثر هستند.

چگونه از گرفتگی چاه حمام پیشگیری کنیم؟

استفاده از کفشور مناسب بر روی چاه، اصلی ترین راه پیشگیری از گرفتگی آن می باشد.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی