جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب با انجام 7 نکته

افزایش جمعیت و تراکم آن در شهرهای بزرگ، شهرنیشنان را همیشه با معضل بزرگی به نام فاضلاب، پر شدن چاه فاضلاب و راه های انتقال یا دفع آن رو به رو کرده است. و این در حالی است که در شهرهای بزرگ سیستم های انتقال فاضلاب به بیرون شهر به نام فاضلاب شهری راه اندازی شده و قسمی از این مشکل حل شده است و حال در بخش هایی از همین نقاط یا شهرهایی که امکانات کمتری نسبت به مراکز استان ها دارند مشکلاتی مانند پر شدن چاه وجود دارد که باید با روشهای رسوب زدایی چاه فاضلاب یا ترمیم چاه فاضلاب این مشکلات را برطرف نمود که در دیگر مقالات سایت برچسب مثل مقاله رسوب زدایی چاه فاضلاب به خوبی می توانید در مورد این روش اطلاعات کسب کنید.

سیستم های قدیمی دفع فاضلاب در شهرها چاه هایی است که فاضلاب تولیدی منازل و ساختمان ها در آن جمع آوری و به مرور به لایه های زیرین زمین جذب می شد. گاه این حجم از فاضلاب انباشته در چاه، سرریز می شد. در این حالت بوی بد، بالا زدن آب فاضلاب از دستشویی ها و مشکلات میکروبی و عفونی ناشی از آن و انسداد لوله فاضلاب و گرفتگی چاه فاضلاب توالت باعث اختلال در زندگی روزمره می شود. در این مطلب راهکارهایی درباره جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب و علت های پر شدن آن را برایتان توضیح خواهیم داد.

کلیپ آموزشی ارائه راهکارهای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب 🎥

ردر ویدئوی تصویری سعی کردیم به طور مختصر و مفید راه حل های جلوگیری از زود بسته شدن چاه های فاضلاب را توضیح دهیم. پیشنهاد می کنیم این ویدئو را از دست ندهید. و با دیدن این ویدئو می توان فهمید باید چکار کنیم چاه فاضلاب دیر پر شود.

آشنایی با علت پر شدن چاه فاضلاب و راهکارهای پیشگیری

هنوز به یاد داریم در برخی از شهرها ماشین هایی برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب و تخلیه چاه فاضلاب منازل، با شلنگ و پمپ آب، فاضلاب را از چاه بیرون کشیده و در خارج از شهرها آن را تخلیه می کردند. یا کسانی که چاه های قدیمی یا آسیب دیده را مرمت و ترمیم می کنند.
اگرهم مایل هستید در مورد ترمیم وبازسازی چاه فاضلاب نکات بیشتری بدانید بامراجعه به مقاله بازسازی و ترمیم چاه فاضلاب می توانید در مورد این مطلب نکات بیشتری را کسب کنید.

خوشبختانه مشکل جلوگیری از زود پر شدن چاه، چنان که گفته شد در اکثر مناطق حل شده است. لکن در بسیاری از شهرها و مناطق شهری همچنان از سیستم های قدیمی دفع فاضلاب در چاه استفاده می شود.

پس بهتر است علل گرفتگی لوله فاضلاب را بدانیم و عوامل موثر بر زود پر شدن آن را بشناسیم. با توجه به این نکات قبل از ساخت منزل و حفر چاه فاضلاب یا تعمیرات آن پس از ساخته شدن، با رعایت برخی مسائل می توانیم از هزینه های جانبی تخلیه چاه فاضلاب پیشگیری کنیم و هم چنین متوجه میشویم چکار کنیم چاه فاضلاب دیر پر شود.

1- به اندازه چاه فاضلاب توجه کنید

اولین مسئله در جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب توجه به این نکته است که چاه را باید متناسب با تعداد افرادی که در این محل قصد زندگی دارند و تعداد واحدهای مسکونی موجود در بنا بسازیم. فضای کوچک داخل چاه یقینا شما را چند وقت یکبار وادار به تخلیه چاه می کند. پس انباره چاه نباید از حد مناسب، کوچکتر باشد.

2- آشغال و خاک باعث پر شدن چاه فاضلاب می شود

اگر می خواهید برپرسید چکار کنیم چاه فاضلاب دیر پر شود اول می گوییم، باید مراقب باشید که آشغال و خاک وارد چاه نشود. این مواد از آنجا که جامدند جذب زمین نمی شوند و به مرور باعث پر شدن چاه فاضلاب می شوند. ضمن اینکه ممکن است گرفتگی نیز برای چاه ایجاد کنند.
پس در زمان بنایی و انجام کارهای مربوط به ساختمان حتما از چاه بست برای چاه استفاده کنید تا مانع ریخته شدن خاک و آشغال به درون آن شود و در نهایت جلوگیری از زود پر شدن چاه نماید.

آشغال هایی که در مجرای فاضلاب گیر می کنند

3- رعایت حد مصرف آب ورودی به چاه فاضلاب

استفاده بیش از حد و افراطی از آب برای پاکی بیشتر یا شستن های بیش از حد خیلی زود شما را به پر شدن چاه فاضلاب گرفتار می کند. در نظر داشته باشید شستشو به اندازه در حد مورد قبول اصول بهداشتی و شرعی کافی است و نیازی به مصرف بیش از حد آب نیست.

4- تخلیه به موقع چاه برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب و سرریز کردن آن نباید آن را تا زمان سرریز شدن رها کرد. سرریز شدن چاه باعث خرابی آن و ورود خسارات احتمالی یا حتی ریزش می شود. پس سعی کنید تا چاه فاضلاب منزل یا ساختمان خود را پیش از موعد تخلیه کنید.
اگر در تهران زندگی می کنید می توانید به سایت لوله بازکنی برچسب مراجعه کنید و از خدمات لوله بازکنی برچسب در سراسر تهران با قیمت ارزان و بدون کثیفی استفاده نمایید.تمام لوله بازکن ها در برچسب از مهارت کافی برخودار هستند و با بروز ترین وسایل کار می کنند.

توجه به جنس خاک در زمان حفر چاه موجب جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب می شود

5- بررسی اوضاع چاه فاضلاب برای پیشگیری از زود پر شدن آن

هر از چندگاهی بایست وضعیت و شرایط چاه را بررسی کنید و در صورتیکه احساس کردید اوضاع چاه مانند دیوارهای آن سست و نامطمئن هستند زودتر به تعمیر آن اقدام کنید. این مورد بسیار الزامی است چراکه می تواند از ریزش های احتمالی چاه و خطرات جانی جلوگیری کند.

6- جنس خاک در زود پر شدن چاه فاضلاب موثر است

زمانی که می خواهید چاه را حفر کنید بهتر است برای جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب این را در نظر بگیرید که جنس خاک در جذب آب فاضلاب به زمین و دیرتر پر شدن آن بسیار موثر است. اگر این مورد پیش از ساخت خانه دقت شود پس از ساخته شدن و ساکن شدن اعضای آن زندگی را راحت تر می کند و نیاز همیشگی را به تخلیه چاه کمتر.

اگر در خانه یا ساختمان خود مشکلی با چاه فاضلاب دارید می توانید از خدمات لوله بازکنی ما در سراسر تهران استفاه کنید. مانند خدمات لوله بازکنی در دروس و بسیاری دیگر از محله های تهران.

7- آب باران یکی از علت های زود پر شدن چاه فاضلاب است

نگذارید که آب باران بیهوده وارد چاه فاضلاب شود. آب باران پاک و تمیز است و دلیلی وجود ندارد که آن را به داخل فاضلاب خانه هدایت کنیم که محل نگهداری آب های گندیده، عفونی، نجس و کثیف است. می توانید آب باران را به بیرون خانه هدایت کنید تا از پر شدن بیهوده چاه منازل جلوگیری کنید. سرریز شدن آب باران به چاه باعث زود پر شدن چاه فاضلاب می شود.

نکته! اگر منزلی که شما در آن هستید تازه خریداری کردید و دارای چاه قدیمی است بهتر است که حتما از چاه فاضلاب آن دیدن نمایید چرا که ممکن است دچار ریزش شود وخطرات بیشتری را به بار آورد.

جمع بندی:

چه عواملی باعث زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند؟

سیستم لوله کشی ناقص، آشغال، مواد زائد و خاک، تجمع و سفت شدن فضولات و… باعث زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند.

چگونه از زود پرشدن چاه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

با رعایت حد مصرف آب، تخلیه به موقع چاه، بررسی دوره ای وضعیت چاه و… می توان از این اتفاق پیشگیری کرد.

آیا جنس خاک هم در زود پر شدن چاه فاضلاب تاثیر دارد؟

بله؛ جنس خاک باید به گونه ای باشد که بتواند محتویات فاضلاب چاه را به بهترین شکل ممکن جذب نماید.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی