آشنایی با لوله پلی اتیلن فاضلابی + کلیپ آموزشی

فضولات انسانی و کثیفی ها و… از جمله معضلاتی بوده که انسان سعی داشته در طول شبانه از آنها دوری کند. امروزه در شهر های بزرگ دفع این فضولات و آب های باران و آب های زه کشی توسط لوله های بزرگ انجام می‌گیرد که اصطلاحا به آن لوله پلی اتیلن فاضلابی میگویند. ما در این مقاله سعی داریم در این باره بیشتر توضیح دهیم.

کلیپ آموزشی معرفی لوله پلی اتیلن فاضلابی 🎥

همراه با ویدئوی زیر، لوله های پلی اتیلن را بهتر بشناسید و با ویژگی ها و کاربردهای آن ها آشنا شوید.

لوله پلی اتیلن فاضلابی چیست؟

همانطور که در مقدمه بیان شد معمولا از لوله ها در منازل و شهرها برای انتقال فاضلاب کمک می‌گیرند، که یک نوع از این لوله ها، لوله پلی اتیلن فاضلابی می باشد که در قطر های مختلف و از جنس پلی اتیلن ساخته شده اند.

لوله پلی اتیلن فاضلابی نوعی لوله است که در دسته لوله های پلاستیکی قرار می‌گیرد، و از استحکام خاصی برخوردار است و ویژگی های خاص آن باعث شده که از آنها در صنعت فاضلاب استفاده کنند که در مورد ویژگی های آنها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

لوله پلی اتیلن فضلابی جهت دفع فاضلابی در منازل و هم چنین خیابان ها و در شبکه اگو استفاده میشود که نوعی پلاستیک خاص بشمار میرود.

لوله های پوش فیت، یک نوع دیگر از این لوله های پلی اتیلن فاضلابی هستند که می‌توانید مقاله مربوط به لوله های پوش فیت و هر موضوعی در مورد لوله بازکنی را در سایت برچسب مطالعه نمایید.

انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی

معمولا لوله های پلی اتیل فاضلابی را به دو دسته کلی تقسیم میکنند.

  1. لوله پلی اتیلن معمولی سایز 50 تا 160: از این نوع لوله پلی اتیلن فاضلابی برای انتقال فاضلاب در داخل منازل استفاده می‌شود که سطح صاف و صیقلی در درون و بیرون خود دارند و بیشتر به رنگ سیاه یا خاکستری در بازار هستند. این لوله ها می‌توانند فشار 4 بار را تحمل کنند. باید دانست که استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی بزرگتر در لوله کشی منازل لازم نیست چرا که هیچگاه فشار بیشتر از 4 بار داخل لوله ها در فاضلاب خانگی وارد نمی‌شود.

اگر لوله پلی اتیلن فاضلابی منزل شما دچار گرفتگی شد حتما از راه حل های لوله بازکنی در منزل استفاده نمایید و یادتان باشید که اگر این لوله ها قدیمی هستند هرگز از مواد اسیدی مانند محلول لوله بازکنی و چاه بازکنی استفاده نکنید وا گر در هر صورت موفق بر طرف کردن گرفتگی لوله نشدید می‌توانید با لوله بازکن های ماهر ما در سطح شهر تهران مثل خدمات لوله بازکنی و چاه بازکنی در جنوب تهران و یا سرویس لوله بازکنی طرشت و… تماس حاصل نمایید و تا مشکل شما را به زودی بر طرف کنند.

  1. لوله پلی اتیلن بالای 160 (کاروگیت): این نوع از لوله پلی اتیلن فاضلابی را معمولا با اسم کاروگیت یا لوله فاضلاب دو جداره یا لوله فاضلاب شیار دار و… بین مردن نام گذاری کردند که غالبا با اسم کاروگیت شناخته می شود. این لوله ها برای سیستم فاضلاب داخل شهر و انتقال فاضلاب از منازل تا تصفیه خانه ها کاربرد دارد. داخل این لوله ها به رنگ زرد یا آبی دیده می‌شود. علت استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی در خارج از منزل و برای زیر ساخت های شهری به این خاطر است که دارای شیارها و حلقه ها در ساختار خود است که به سادگی می تواند وزن وسایل عبوری در خیابان را تحمل کند.
لوله پلی اتیلن فاضلابی یا همان کاروگیت به صورت تک لایه و دو لایه ساخته می‌شود که از نوع دولابه آن در فضلاب شهری استفاده میشود.

لوله های کاروگیت این توانایی را دارند که از آنها برای جمع کردن آب باران و فاضلاب های سطحی و هم چنین فاضلاب صنعتی و فاضلاب های زه کشی استفاده نمود و همچنین شاید جالب باشد بدانید که از این لوله ها در صنعت پل سازی هم استفاده می‌شود .

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن برای جمع آوری فاضلاب

اگر بخواهیم به مزیت های لوله پلی اتیلن فاضلابی اشاره کنیم، باید به چند نکته عمومی که هم لوله های فاضلاب خانگی و هم شهری را در بر می‌گیرد اشاره کنیم، که از بارزترین نکات قوت لوله پلی اتیلن فاضلابی می‌توان به نکات زیر اشاره نمود.

  • طول عمر بالا: این لوله ها عموما طول عمر بالای 40 تا 50 سال دارند مخصوصا لوله پلی اتیلن فاضلابی که در شهر استفاده می‌شود که به کاروگیت معروف است.
  • مقاوم در برابر گازهای سمی و مواد شیمیایی: این لوله ها بر خلاف لوله های فاضلاب آهنی مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و هم چنین گازهای شیمیایی دارند.
  • وزن سبک و راحتی حمل و نقل: یکی دیگر از ویژگی های بارز این نوع لوله ها سهولت در حمل و نقل و بارگیری آنها است که سبکی آنها در این امر، تاثیر بسزایی دارد که در هنگام به کار گذاشتن و استفاده از آنها هم این سبکی بسیار به افراد کمک می‌کند.
  • قیمت تمام شده بسیار کم : لوله پلی اتیلن فاضلابی واقعا نسبت به مشابه آهنی خود علاوه بر طول عمر بیشتر قیمت مناسب تری هم دارند که همین امر باعث شده که استفاده از این لوله ها به طور چشم گیری افزایش یافته است.
  • عدم رسوب گرفتگی و سیال بودن فاضلاب در آنها: لوله پلی اتیلن فاضلابی به علت صیقلی بودن سطح به خوبی مواد را از خود عبور می‌دهد و از اینکه این لوله ها دچار گرفتگی نشوند اطمینان بیشتری داریم.
  • داشتن اتصالات مطمئن : این لوله ها معمولا با جوش یا با اتصالات محکم به هم متصل می‌شوند که درصد نشتی از آنها و از خود لوله بسیار پایین می باشد.
  • ارتجاعی بودن و قابلیت انحنا پذیری خوب: این نوع لوله ها به دلیل قبول کردن مقداری انحنا در خود میتوانند در مسیر هایی که پیچ و تاب کمی دارند به کار بروند و هم چنین به دلیل ارتجاعی بودن توانایی دمایی بالا یا خیلی پایین را هم دارند.
لوله پلی اتیلن فاضلابی قابلیت انحنا پذیری و ارتجاعی خوبی دارند و همین امر استفاده از آنها را در هر دمایی و هر ارتفاعی ممکن کرده است.

نکته: با وجود استقامت و قابلیت ارتجاعی بالای لوله پلی اتیلن فاضلابی در منازل باز هم باید دقت کامل را کنید که هنگام لوله بازکنی در منزل به بافت لوله آسیب نرسد و لوله را دچار نشتی نکنید چرا که ممکن است در حین فنر زدن و یا لوله بازکنی با چوب با کمی فشار بیشتر این لوله ها سوراخ شوند و یا دچار ترک بشوند پس اگر خودتان نمی‌توانید مراحل لوله بازکنی را انجام دهید حتما با متخصصین لوله بازکنی ما در سطح شهر تهران مانند سرویس لوله بازکنی شرق تهران و یا شمال تهران و دیگر شهرها تماس حاصل نمایید.

جمع بندی:

لوله های فاضلاب پلی اتیلن چه ویژگی هایی دارند؟

طول عمر بالا، وزن سبک و راحتی حمل و نقل آن ها، قیمت کم، قابلیت انعطاف پذیری خوب و… .

رسوب گرفتگی در لوله پلی اتیلن فاضلابی چگونه است؟

این لوله ها به علت صیقلی بودن سطح به خوبی مواد را از خود عبور می‌دهد و از اینکه این لوله ها دچار گرفتگی نشوند اطمینان بیشتری داریم.

لوله های پلی اتیلن به چند دسته تقسیم می شوند؟

دو دسته؛ لوله پلی اتیلن معمولی (با سایز 50 الی 160) و لوله کاروگیت (با سایز بالای 160)

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی