آموزش آب بندی لوله فاضلاب بدون نیاز به تخریب با روشهای ساده

یکی از اساسی ترین بخش های لوله کشی هر ساختمانی، لوله های آب و فاضلاب آن ساختمان می باشد. به وجود آمدن هر گونه اختلال در کارکرد این لوله ها از جمله ترکیدگی، نم، نشتی و…. باید فورا برطرف شود. خوشبختانه امروزه روش هایی برای آب بندی لوله فاضلاب بدون نیاز به تخریب وجود دارد  و می توان از این روش ها استفاده کرد. مثل استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب و … که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

کلیپ آموزشی ارائه راهکار برای آب بندی لوله فاضلاب 🎥

پیش از پرداختن به مطالعه مقاله، پیشنهاد می کنیم ابتدا با تماشای محتوای تصویری زیر نگاهی اجمالی به راه و روش های آب بندی لوله فاضلاب داشته باشید.

روش های آب بندی لوله فاضلاب

در صورتی که نشتی و میزان نم لوله ها خیلی سخت و شدید نباشد هر یک از متخصصان و فنی کارهای تاسیسات، روش ها و اصول خاص خود را برای آب بندی لوله فاضلاب به کار می برند. در ادامه با معرفی برخی از روشهای آب بندی لوله پلیکا می توانید ما را دنبال کنید.

آموزش روش های آب بندی لوله های فاضلاب

استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب

استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب ، یکی از جدید ترین متد هایی است که امروزه برای آب بندی لوله پلیکا مورد استفاده قرار می گیرد. چسب آب بندی لوله پلیکا انواع متنوعی دارند و در برخی از موارد نشت گیری لوله فاضلاب بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

نحوه استفاده ازچسب آب بندی لوله فاضلاب به این صورت می باشد که ابتدا باید آب ریزی متوقف شود تا لوله ها کاملا خشک شوند؛ سپس محل نشتی را با دستمال خوب تمیز کنید و چسب را به ناحیه مربوطه بچسبانید.
چسب آب بندی لوله فاضلاب معمولا در مدت زمان یک الی دو ساعت خشک شده و مشاهده می کنید که عمل آب بندی لوله پلیکا به سادگی انجام شده است.

بعضی از انواع چسب آب بندی لوله فاضلاب باید از طریق خمیر اپوکسی یا چسب جانبی به محل نشتی چسبیده شوند؛ اما برخی دیگر دارای چسب سرخود هستند. مزایای این چسب ها عبارتند از:

 • روش کار آسان
 • مقاومت بسیار بالا
 • هزینه پایین و مقرون به صرفه چسب آب بندی لوله فاضلاب
 • تاثیر فوق العاده در رفع نشتی لوله ها 
استفاده از چسب های مخصوص، یکی از جدید ترین متد های آب بندی لوله فاضلاب

نشت گیری به کمک لوله فافضلاب دیگر

در مواقعی که نم زدگی لوله سطحی باشد، می توانید برای آب بندی لوله پلیکا از خود  لوله پلیکا و چسب آب بندی لوله فاضلاب به عنوان یک وصله جهت آب بندی لوله پلیکا استفاده کنید. لوله پلیکایی که انتخاب می کنید باید در همان قطر و ابعاد لوله فاضلاب باشد.

در این روش آب بندی لوله فاضلاب ابتدا لوله پلیکا را به صورت طولی برش دهید؛ سپس لوله فاضلاب را از بالا به پایین برش دهید تا دهانه آن باز شود. محل نشتی را با دستمال خوب تمیز کنید و با سوهان نرم کمی سوهان کاری کنید. در این مرحله محل نشتی و لوله پلیکا را آغشته به چسب مخصوص لوله پلیکا کنید؛ سپس دهانه لوله را باز کرده و لوله پلیکا را به عنوان یک وصله به محل نشتی بچسبانید. در طول مدت زمان 24 ساعت، مرتبا به لوله سر بزنید و در صورت مشاهده حفره و روزنه، آن ها را فورا با چسب آب بندی لوله فاضلاب پر کنید و بعد از 24 ساعت، آب بندی لوله فاضلاب انجام شده است.

آب بندی لوله فاضلاب با مواد کامپوزیتی مخصوص

استفاده از مواد کامپوزیتی مخصوص نیز از روش های نوین آب بندی لوله فاضلاب می باشد که در رفع نشتی انواع لوله های فلزی و آب بندی لوله پلیکا بسیار موثر است. مزایای این مواد عبارتند از:

 • مقاومت بالا
 • قابلیت استفاده در مواد شیمیایی و اسید ها
 • دوام حرارتی بالا
 • قابلیت عملکرد بسیار بالا

اگر موضع نشتی لوله آب یا فاضلاب در داخل محدوده ساختمان یا مجتمع باشد بهتر است از یک فرد با مهارت و تجربه در زمینه تشخیص ترکیدگی یا نم زدگی لوله  و راه حل های آب بندی لوله فاضلاب کمک بگیرید. همچنین در صورت مشاهده مشکلاتی دیگر از قبیل گرفتگی سخت و شدید لوله های فاضلاب و نیاز به افراد متخصص در زمینه تخلیه چاه، می توانید به سایت برچسب مراجعه کنید. در هر کجای تهران که هستید، مثلا اگر در شمال تهران هستید، به صفحات لوله بازکنی در ونک، زعفرانیه، اختیاریه و… مراجعه کنید؛ در سریع ترین زمان ممکن با کم ترین هزینه مشکل خود را به دست فنی کار های ما بسپارید.

استفاده از مواد کامپوزیتی مخصوص نیز از روش های نوین آب بندی لوله فاضلاب می باشد.

نکات مهم در هنگام رفع نشتی لوله فاضلاب

 1. در هنگام استفاده از چسب آب بندی لوله فاضلاب و اتصالات آن، از لوله ها و اتصالات پوش فیت استفاده نکنید.
 2. برای مطمئن شدن از کارکرد روشی که برای آب بندی لوله پلیکا اجرا کرده اید، چند روز بعد از رفع نشتی اجازه دهید روی محل نشتی خالی بماند.
 3. اگر نشتی مربوط به لوله های اصلی آب و فاضلاب بودند، باید با سازمان آب و فاضلاب مشکل را در میان بگذارید و خودتان برای آب بندی لوله فاضلاب اقدامی انجام ندهید.
 4. نشتی لوله های فاضلاب که آهنی گاها در محل رزوه آنها می باشد که باز هم همان محل را با چسب مخصوص آب بندی لوله فاضلاب آهنی برطرف می کنند.
حتما بعد از آب بندی لوله فاضلاب هر روز به آن سر بزنید و مطمئن شوید که به خوبی آب بندی شده است.

به یاد داشته باشید؛ اگر ساکن تهران هستید، فقط کافیست با ورود به سایت برچسب و جست و جوی محدوده سکونت خود؛ مثلا اگر در غرب تهران هستید، صفحات لوله بازکنی در شهرک غرب، ستارخان، گیشا و… را سرچ کنید و با فنی کار مربوطه تماس گرفته و از خدمات فوری و کم هزینه ما استفاده کنید. 

دقت کنید که برای آب بندی لوله های فاضلاب از چسب آب بندی لوله فاضلاب و یا از روشهایی که بیان شد استفاده کنید. از استفاده کردن مواد شیمایی و یا هر نوع چسبی که از آن اطمینان ندارید بپرهزید چرا که بعضی از چسبها خاصیت خورندگی دارند و علاوه بر اینکه آب بندی لوله ها را انجام نمی دهند بلکه ممکن است باعث از بین رفتن لوله فاضلاب شوند.

جمع بندی:

آیا استفاده از چسب های مخصوص روش کارسازی برای آب بندی لوله فاضلاب می باشد؟

بله همینطور است؛ چسب های مخصوص مقاوت بسیار بالا و تاثیر فوق العاده ای در آب بندی دارند. روش کار با آن ها نیز آسان است، اما نیاز به مهارت و دقت بسیار زیادی دارد.

برای نشت گیری به کمک وصله از چه لوله ای استفاده کنیم بهتر است؟

در مواقعی که نم زدگی سطحی باشد، استفاده از لوله پلیکا گزینه خوبی برای آب بندی می باشد. انتخاب لوله پلیکا با قطر و ابعاد متناسب و نحوه وصل کردن آن نیازمند دانش و تجربه می باشد.

چگونه مطمئن شویم که آب بندی لوله فاضلاب به خوبی انجام شده است؟

برای این کار؛ چند روز بعد از رفع نشتی اجازه دهید روی محل نشتی خالی بماند.

 

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی