با چاه بست توالت با سوسک ها و بوی بد توالت خداحافظی کنید!

در ایران و کشورهای همسایه آن معمولا از سنگ های توالت تخت یا همان سنگ توالت ایرانی استفاده می‌شود. این نوع توالت ها هم مانند توالت های فرنگی ضعف ها و مشکلاتی دارند؛ به عنوان نمونه گرفتگی توالت فرنگی، فلاش تانک نکردن و کلی مشکل دیگر.
یکی از راه حل های کاربردی برای رفع ضعف های توالت ایرانی، اختراع انواع چاه بست توالت ایرانی می باشد که در این مقاله سعی داریم کاربرد و فواید انواع چاه بست توالت ایرانی را برایتان بازگو کنیم.

البته باید دانست که موضوع چاه بند مختص به توالت ایرانی است و در توالت فرنگی هیچ نوع چاه بستی استفاده نمی شود و تنها چیزی که دارد همان دربی است که بر روی سنگ دستشویی فرنگی فرار دارد که به اشتباه برخی آن را چاه بست توالت فرنگی هم می نامند.

کلیپ آموزشی آشنایی با بهترین نوع چاه بست توالت ایرانی را مشاهده کنید 🎥

در این کلیپ آموزشی شما را با کاربردهای چاه بست توالت آشنا خواهیم کرد.

چاه بست توالت چیست؟

چاه بست توالت ایرانی قطعه پلاستیکی و دایره شکلی است که امروزه در بیشتر منازل به چشم می‌خورد و همانطور که از اسم آن پیداست بر روی سنگ توالت ایرانی و در گلوگاه ورودی فاضلاب قرار می گیرد که بسته به سنگ توالت از چاه بست کوتاه یا چاه بستهای معمولی استفاده می شود البته همین چاه بستهای معمولی را می توان به عنوان نوع کوتاه آن هم استفاده کرد.

این قطعه به ظاهر ساده در اصل طراحی شده تا بتواند مشکلات اساسی توالت های ایرانی را برطرف کند که در ادامه به این مشکلات اشاره میکنیم.
البته از گذشته تا به حال شاهد توسعه ساخت توالت های ایرانی و اضافه شدن آیتم های جدید از قبیل چاه بست سوسک به آن ها هستیم. به طوری که امروزه کم ترین شباهتی بین توالت قدیمی ذوزنقه ای و جدیدترین توالت های ایرانی موجود در بازار می توان یافت.

چاه بست توالت مشکلات توالت ایرانی را برطرف میکند

کاربردهای چاه بست توالت در برطرف کردن مشکلات دستشویی ایرانی

جلوگیری از بوی نامطبوع

معمولا گازهایی که ناشی از تخمیر فضولات هستند در چاه فاضلاب وجود دارند و به سرعت رو به بالا حرکت می کنند. این گازها هنگامی که به سیفون می‌رسند، می توانند به سادگی با آب جمع شده در سیفون ترکیب شوند.

بعد از گذشت مدت کوتاهی آب سیفون دچار بوی نامطبوعی می‌شود که این بو، خود می‌تواند فضای توالت را پر کند. لذا در این مواقع استفاده از انواع چاه بست توالت ایرانی یکی از راه کارهایی است که جلو این امر را تا حدودی می گیرد.

که در توالت های فرنگی همانطور که گفته شد از درب آنها به عنوان چاه بست توالت فرنگی استفاده می شود و نمی گذارد که بوی نامطبوع به داخل بیاید.

جلوگیری از افتادن اشیا به داخل چاه فاضلاب

همانطور که اشاره شد توالت های ایرانی دارای دهانه بزرگی در سر چاه خود هستند که باعث می شود اگر وسیله ای داخل این توالت ها بیفتد، به سرعت به داخل سیفون و یا به اصطلاح چاه رفته و دیگر دسترسی به آن ممکن نباشد و برای درآوردن آن نیاز باشد خودتان از راه کارهای لوله بازکنی در منزل استفاده کرده و آن را در بیاورید و یا اینکه با سرویس های لوله بازکنی و چاه بازکنی مثل خدمات لوله بازکنی در دیباجی و یا سرویس لوله بازکنی شمال تهران و دیگر مناطقی که به شما نزدیک است تماس حاصل نمایید.

بهترین وسیله که می‌تواند جلو افتادن وسایل را در درون چاه بگیرد همین انواع چاه بست توالت است چرا که از طرفی قطر دهانه چاه را کوچک می‌کند و هم اینکه اگر جسمی که داخل توالت می افتد سبک باشد با بسته بودن دریچه چاه بست، سبب می‌شود وسیله دیگر به داخل چاه سقوط نکند.
شما در توالتهای فرنگی باید مراقب باشید در صورتی که اشیا به داخل آن سقوط می کند به علت اینکه هنوز چاه بستی برای توالت فرنگی اختراع نشده اصلا سیفون را نکشید تا اشیائی که داخل سرویس فرنگی افتادند وارد لوله فاضلاب نشوند.

جلوگیری از ورود سوسک ها و حیوانات موذی

معمولا چاه های فاضلاب خواستگاه سوسک ها و حشرات موذی می‌باشند و دستشویی های ایرانی به دلیل داشتن دهان خروجی بزرگشان باعث شده اند که سوسک های بزرگتر که قابلیت شنا کردن را دارند از آب سیفون رد شوند و به فضای سرویس بهداشتی و خارج از آن برسند. این خود از بزرگترین دردسر هایی است که معمولا خانم های خانه دار با آن درگیر هستند، لذا با گذاشتن چاه بست توالت ایرانی به راحتی می توان از ورود آنها به منازل و فضای خارج به طور چشم گیری جلوگیری کرد.
البته اینقدر این معظل ورود سوسک به سرویس بهداشتی مهم است که برخی اسم چاه بست توالت را چاه بست سوسک گذاشتند و آن را به این اسم می شناسند.

برای جلو گیری از ورود حشرات و سوسک در میتوان از چاه بست توالت کمک گرفت.

آموزش نصب چاه بست توالت و انواع آن

برای نصب تمام چاه بست ها کافی است که با قلاب یا با دست خود قطعه قدیمی را به سمت بالا بکشید و بعد چاه بست جدید را طوری بگذارید که دریچه های آن به سمت چپ و راست سنگ باز و بسته شود و اگر تک درب است باید درب چاه بست به سمت عقب سنگ باز شود.

چاه بست توالت ایرانی را بسته به نوع شکل ظاهری به دایره ایی و بیضی تقسیم بندی می‌کنند. که این موضوع به خلاقیت سازنده و طرح و شکل سنگ توالت ایرانی بستگی دارد. در توالت هایی که اریب هستند و دهانه چاه آنها بیضی است از چاه بست بیضی شکل استفاده می کنند که بتواند به طور مناسب روی دهانه چاه بشیند.
البته می توانید برای جاهایی که از چاه بست کوتاه می خواهید استفاده کنید، از چاه بست های معمولی استفاده کنید ولی این مشکل را دارند که درب آنها کاملا باز نمی شود.

آموزش نصب چاه بست و مدل قرا رگرفتن آنها

هم چنین انواع چاه بست توالت ها، با توجه به دریچه آنها، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. چاه بست تک دریچه ای: این نوع چاه بستها داری یک دریچه هستند که هنگام باز شدن کل دریچه باز می‌شود. از معایب این نوع چاه بست توالت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • زود خراب شدن فنر آنها؛ چرا که فنر این نوع از چاه بست ها باید وزن یک دریچه کامل را تحمل کند.
  • همچنین ممکن است که حیوانات موذی بزرگتر مثل سوسک های فاضلابی بزرگتر با چسبیدن به لبه دریچه این نوع چاه بست بتوانند آن را باز کنند و به طریقی خود را به فضای بیرون برسانند.
 2. چاه بست دو دریچه ای : این مدل از دو دریچه کوچک تشکیل شده است که از کناره ها لولا دارد و در وسط به هم می‌پیوندند و یک دایره کامل را تشکیل می‌دهند. هنگام باز شدن از وسط به طرف کناره ها باز می‌شوند و دوباره بسته می‌شوند، به همین دلیل دیگر مشکلات چاه بست تک دریچه ای را ندارد و استفاده از آنها بیشتر توصیه می‌شود.

بهترین نوع چاه بست ایرانی، چاه بستی است که از فنر مقاوم و پلاستیک براق تری ساخته شده باشد، البته از میان انواع چاه بست، چاه بست دو درب بهترین نوع می باشد.

همانطور که در عکس مشاهده میکنید چاه بست توالت یک دریچه و دو دریچه ای داریم که استفاده از نوع دو دریچه ای بهتر می باشد
 • نکته: تکنسین های لوله بازکنی ما در تهران و دیگر شهرستان ها برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها استفاده از انواع چاه بست توالت را توصیه می‌کنند چرا که باعث جلوگیری از گرفتگی سیفون دستشویی به وسیله اجسام سخت می‌شود.
  اما اگر جسمی داخل چاه توالت افتاد و نیاز به فنرزنی چاه توالت داشتید می‌توانید برای دریافت خدمات لوله بازکنی و چاه بازکنی به آدرس www.barchasb.net مراجعه کنید.
 • حتما در نظر داشته باشید که چاه بستی برای توالت فرنگی هنوز اختراع نشده چرا که توالت فرنگی آب زیادی را داخل خود نگه میدارد و هم چنین درب آن می تواند کار همان کار چاه بستهای سرویس بهداشتی ایرانی را انجام دهد.
 • همانطور که توضیح دادیم برای سنگ دستشویی که بیضی است از چاه بستهای بیضی استفاده کنید چرا که در غیر این صورت چاه بست های معمولی و دایروی کناره هایش باز می ماند و دیگر کاربردی ندارد.
 • چاه بست ها را باید هر چند وقت یکبار عوض کرد چرا که جرم و کثیفی اطراف آن ها را میگیرد و خود منشا بوی نامطبوع می شود.
جمع بندی:

نصب چاه بست توالت چه مزایایی دارد؟

از پخش شدن بوی بد و نامطبوع فاضلاب در محیط و ورود حشرات موذی به محیط جلوگیری میکند. همچنین از افتادن وسایل با ارزش مثل موبایل یا طلا و جواهر به داخل چاه دستشویی جلوگیری میکند.

بهترین نوع چاه بست توالت چیست؟

چاه بست توالت دو دریچه ای؛ این چاه بست دارای دو درچه می باشد که هنگام باز شدن از وسط به طرف کناره ها باز می‌شوند و دوباره بسته می‌شوند.

در صورتی که اشیاء و وسایل با ارزشمان، ناغافل در چاه دستشویی سقوط کرد چه کنیم؟

با سفارش سرویس لوله بازکنی برچسب و تماس با نیروهای فنی کار متخصص ما، مشکل را برای آن ها شرح دهید. این افراد در کمتر از نیم ساعت به محل مورد نظر شما رسیده و با استفاده از ابزار و دستگاه های مخصوص، وسایل شما را از چاه بیرون می آورند.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی