آموزش رایگان نصب هواکش دستشویی + کلیپ آموزشی

نصب هواکش دستشویی مشکلی است که معمولا افراد وقتی می‌خواهند اولین بار اقدام به نصب فن توالت کنند، با آن مواجه می‌شوند و نمی‌دانند که چگونه باید این کار را انجام دهند. ما می‌خواهیم تجربه و دانش خودمان را در این باره با شما به اشتراک بگذاریم تا اینکه خودتان بتوانید به‌سادگی نصب هواکش روی پنجره توالت منزلتان را به عهده بگیرد.

مراحل نصب هواکش دستشویی 🎥

در این کلیپ آموزشی نکاتی مفید برای طریقه نصب هواکش دستشویی یا نحوه نصب فن توالت به شما آموزش داده می شود.

 • خرید فن مناسب

شما برای نصب هواکش دستشویی اول باید بدانید که چه فنی برای سرویس بهداشتی خود لازم دارید، و یا اینکه مثلا برای نحوه نصب فن توالت چه روش و مکانی را در نظر گرفته اید، آیا نصب هواکش روی پنجره صورت می گیرد یا در جای دیگر؟ برای به دست آوردن این اطلاعات، کافی است به مقاله راهنمای خرید هواکش دستشویی در سایت لوله بازکنی برچسب مراجعه کنید تا اطلاعات کافی را کسب کنید.

شما باید بدانید که برای نصب هواکش دستشویی چه نوع هواکشی نیاز دارید و یا اینکه مقدار مکش آن چقدر باشد و بعد اقدام به خرید فن مناسب کنید تا بتواند به خوبی هوا را عوض کند.
 • بررسی سیم کشی

نصب هواکش دستشویی می‌تواند به‌صورت نصب هواکش روی پنجره یا لوله هواکشی که در سقف یا روی دیوار توالت قرار دارد انجام شود و ما در این مقاله می خوایم دقیقا نحوه نصب فن توالت را آموزش دهیم.

امروزه در خانه های آپارتمانی بیشتر نصب فن توالت را در لوله های هواکشی که برای این کار در نظر گرفته شده است، انجام می‌دهند.
ولی به هر حال این فن ها با برق کار می‌کنند و قدم اول برای نصب هواکش دستشویی بعد از خرید این هواکش ها این است که باید دید اتصالات برقی آن در چه وضعیتی قرار دارد. به این معنا که برای نصب هواکش دستشویی، برق تا پای فن توالت آمده است یا باید برای آن سیم کشی کنید؟
در اینجا دو حالت برای شما پیش می آید .

 1. از قبل سیم برق برای نصب هواکش دستشویی در نظر گرفته نشده.
 2. سیم از قبل برای نصب فن توالت به صورت مجزا در گرفته اند.
معمولا در منازلی که جدیدا میسازند و برای جای فن محلی را در نظر گرفته اند ، مانند تصویر سیم برق آن را هم در محل نصب هواکش قرار داده اند و نیاز به سیم کشی نداریم.

بررسی حالت اول ( سیم برق برای نصب هواکش دستشویی در نظر گرفته نشده)

در حالت اول چون ما سیم برقی برای نصب هواکش دستشویی نداریم، خودمان باید دست به کار شده و کار نحوه نصب فن توالت را از مرحله سیم کشی خودمان انجام دهیم.
راحت ترین راه برای برق کشی جهت اموزش نحوه نصب فن توالت این است که از پشت چراغ سرویس بهداشتی سیم مناسبی که عایق کاری خوبی دارد را به فن بدهیم تا به محض روشن شدن لامپ، فن توالت هم شروع به کار کند و با خاموش شدن آن هم خاموش شود.
برای شروع سیم کشی جهت نصب هواکش دستشویی، ابتدا چراغ را در حالت خاموش بگذارید و لامپ دستشویی را باز کنید. درمرحله بعد از پشت پاتروم لامپ دو سیم را مشاهده می‌کنید که یکی نول و دیگری فاز است.

با احتیاط روکش سیم ها را جدا کنید و یک سیم را به فاز و یک سیم دیگری را به نول وصل کرده و این سیم ها را تا پای کار برای نصب هواکش بر روی پنجره ببرید.

یادتان باشد که قبل از تمام کردن سیم کشی برای نصب هواکش دستشویی حتما جای اتصالات سیم ها را با چسب های برق یا همان لنت برق خوب چسب کاری و عایق کاری کنید.

برای نصب هواکش دستشویی اگر از قبل سیم کشی نشده است راحت ترین راه عمل کردن طبق تصویر است ولی حتما اتصالات را خوب چسب کاری کنید و هم چنین در حمام این کار را نکنید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر کارهای فنی مثل برق کشی یا نصب هواکش روی پنجره دستشویی یا حتی لوله بازکنی را به خوبی بلد نیستید، آن را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید و اگر هم لوله بازکن خوب نمی‌شناسید ما میتوانیم بهترین لوله بازکن ها در کل سطح شهر تهران را به شما معرفی کنیم به این صورت که نام محل زندگیتان مثلا باقرخان را در سایت لوله بازکنی برچسب جستجو کنید تا نزدیک ترین لوله بازکن به خودتان را پیدا کنید و از خدمات لوله بازکنی باقرخان در سریع ترین زمان ممکن استفاده کنید.

نحوه نصب فن توالت

نحوه نصب فن توالت در لوله هواکش: طریقه نصب هواکش دستشویی به این صورت است که برای نصب فن توالت از دو پیچ mdf کمک بگیرد و دو طرف فن را در داخل لوله پیچ کنید و اتصلات برق آن را نصب کنید. به همین سادگی توانسته اید کارتان را به خوبی انجام دهید.
البته مراقب باشید که زیاد این پیچ ها را محکم نکنید چراکه ممکن است پره‌های فن توالت به بدنه گیر کند.
برای نصب هواکش روی پنجره دستشویی بهتر است از مقداری ابر فشرده در دورتادور آن استفاده کنید که صدای فن کمتر شود.

نحوه اتصال سیم ها به یکدیگر

در مرحله آخر نصب هواکش دستشویی باید سیم بندی آن را انجام دهید و فرقی نمیکند که نصب هواکش روی پنجره انجام می شود یا در جای دیگر. برای این کار چند حالت پیش می آید که سیم کشی در هر کدام متفاوت می‌باشد. لذا در هنگام کار، باید به حالت های زیر به خوبی توجه کنید:

 • طریقه نصب هواکش سه سیم: در این صورت فن شما یک نول دارد و دو فاز که رنگ آنها شبیه به هم هستند، این فن ها از مزیت دو حالته برخوردار هستند. یعنی برای نصب هواکش دستشویی باید دقت کرد کدام سیم را وصل کنیم تا هوا به خارج از ساختمان برود.
  در نحوه نصب هواکش سه سیم با اتصال یک سیم فن در جهت عقربه های ساعت می‌چرخد و هوا را بیرون می‌دهد و اگر سیم دیگری وصل کنیم فن عکس عقربه های ساعت می‌چرخد و هوا را داخل می دهد پس نحوه نصب فن توالت بسته به سیم های برق هواکش دارد.

برای کسب اطلاعات در زمینه راه اندازی و نصب سیفون توالت فرنگی به صورت اصولی و دقیق، همچنین آشنایی بیشتر با مشکلات رایج در سرویس بهداشتی ها می توانید به سایت برچسب مراجعه کنید.

هنگام نصب فن های سه سیم به عنوان هواکش دستشویی باید دید که با وصل کردن کدام یک از دو سیم فازشان، هوا را به بیرون هدایت میکند.
 • نحوه نصب فن توالت در حالی که فن دو سیم بیشتر ندارد: سیم هایی که از پشت لامپ تا پای فن آورده اید یا سیم هایی که از قبل وجود دارد را به سیم کشی فن توالت نصب کنید.
 • فن شما سه سیم با رنگهای مختلف دارد: در اینجا یکی از سیم ها فاز است و دیگری نول، که معمولا سیم آبی نول هست و سیم زرد و یا سیمی که زرد دو رنگ است، اتصال به زمین می باشد. حال، کافی است شما دو سیم فاز و نول فن را به فاز و نول برق شهری متصل کنید.
  اگر سیم کشی منزلتان سیم اِرت یا اتصال به زمین داشت آن را به سیم ارت فن نصب کنید، اگر هم سیم ارت نداشت سیم ارت فن را رها بگذارید.

سایت لوله بازکنی برچسب کلیه خدمات لوله بازکنی سراسر تهران را با بهترین کیفیت و ضمانت کامل به شما مشتریان عزیز ارائه می کند. همچنین با ارائه مقالاتی معتبر و کاربرد شما را در این زمینه راهنمایی می کند.

نکات تکمیلی

رعایت کردن این نکات به شما کمک میکند که بتوانید کار خود را برای نصب هواکش روی پنجره یا نصب هواکش دستشویی را بهتر انجام دهید:

 1. برای نصب هواکش روی پنجره دستشویی و یا نصب هواکش دستشویی از هواکش هایی استفاده کنید که دارای حفاظ باشند. در نصب فن توالت بهتر است از هواکش هایی استفاده کنید که پره پلاستیکی دارند چراکه نوع آهنی آن علاوه بر خطری که دارد صدای بیشتری را هم تولید می کند.
 2. قبل از نصب هواکش دستشویی در لوله حتما دقت کنید که لوله هواکش مسدود نباشد چراکه هم بر روی فن فشار می آید هم اینکه تهویه صورت نمی‌گیرد و برای این کار به‌راحتی می‌توانید از یک کبریت یا فندک گازی استفاده کنید. اگر شعله در نزدیکی لوله به‌سمت بالا کشیده شد، لوله مسدود نیست و می‌توانید فن توالت را نصب کنید.
باید حتما دقت کنید که در موقع نصب هواکش دستشویی لوله مربوط به آن مسدود نباشد
 1. طریقه نصب هواکش سه سیم دستشویی و یا چهار سیم به دقت بیشتری نیاز دارد لذا ابتدا سیم ها را با فازمتر به صورت دقیق و صحیح تست کنید و بعد سیم کشی را آب بندی کنید.

جمع بندی

نصب هواکش توالت روی چه محلی انجام می شود؟

هواکش معمولا بر روی پنجره سرویس بهداشتی یا در لوله هواکشی که در سقف یا روی دیوار سرویس بهداشتی وجود دارد نصب می شود.

چگونه از کم تر شدن صدای فن دستشویی جلوگیری کنیم؟

اگر نصب هواکش روی پنجره دستشویی انجام می شود بهتر است از مقداری ابر فشرده در دور تا دور آن استفاده کنید که صدای فن کمتر شود.

نصب فن هایی که دو سیم دارند چگونه است؟

سیم هایی که از پشت لامپ تا پای فن آورده اید یا سیم هایی که از قبل وجود دارد را به سیم کشی فن توالت نصب کنید.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Janice R Daniels

سلام من از سایت اول صنعت فن دستشویی خریدم و با آموزش شما تونستم نصب کنم تشکر از آموزش شما

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی