سیفون فاضلاب چیست؟ 4 نکته مهم سیفون دستشویی (کلیپ آموزشی)

سیفون و لوله کشی سیفون توالت بخش مهمی از زیر ساختهای یک منزل است که وجود آن در توالت های ایرانی و خارجی الزامی می باشد.
سیفون دستشویی یا همان سیفون فاضلاب همیشه مقداری آب را درون خود نگه می دارد و این مسئله از منتشر شدن بوی بد فاضلاب در فضای منزل جلوگیری می کند.
به محفظه سیفون که در خود آب نگه می دارد آب بند می گویند و به ارتفاع ستون آبی که بین بخش سرریز و عمق گلوی سیفون توالت قرار گرفته است عمق آب بند می گویند. در این مطلب سوال شما که سیفون چیست ؟و اطلاعات دیگر در این باره را با شما به اشتراک می گذاریم.

کلیپ آموزشی آشنایی با انواع سیفون فاضلاب و عملکرد آن 🎥

پیش از پرداختن به ادامه مطلب، پیشنهاد می کنیم ابتدا محتوای تصویری زیر را ببینید تا نکات و موارد مهم در مورد سیفون فاضلاب را بهتر متوجه شوید.

روش کار و تخلیه سیفون دستشویی

روش کارانواع سیفون توالت یا سیفون فاضلاب به این صورت است که سطح آب داخل آن در حالت عادی خیلی زیاد نیست.
وقتی فضولات وارد خمیدگی لوله دستشویی می شوند و سپس آب داخل سیفون ریخته می شود، سطح آب در سیفون بالا می رود، سپس آب و فضولاتی که برروی آب هستند از سرریز لوله خروجی به لوله اصلی می ریزند. از اینجا به بعد فضولات و آب ورودی به لوله اصلی و در نهایت به سمت چاه هدایت می شوند.

در زیر می توانید عکس سیفون فاضلاب نوع p را مشاهده کنید. و قسمت بالایی آن سمت چپ، ورودی سیفون دستشویی است و قسمت سمت راست در عکس زیر خروجی یا بخش سر زیر این قطعه را مشاهده می کنید و باید لوله کشی سیفون توالت هم طبق همین خروجی و ورودی انجام شود.

سیفون فاضلاب توالت همیشه مقداری آب را در راه فاضلاب نگه می دارد

دو نوع رایج سیفون فاضلاب توالت و دیگر چاه ها

در جوب سوال سیفون فاضلاب چیست و چند نوع دارد؟ باید گفت که رایج ‌ترین انواع سیفونها توالت p و s هستند. البته نوع p بهترین نوع آن است که به آن سیفون شترگلو هم ‌می‌گویند و بسیار کاربرد دارد.
از سیفون‌های شترگلو برای اتصال به دستشویی، لگن حمام، شیر آبخوری و آبریز استفاده ‌می‌شود. جریان فاضلاب در سیفون‌ها نوع p از سایر انواع دیگر آن کند تر است ولی با این وجود دچار گرفتگی کمتری می شود.

انواع سیفون فاضلاب یا سیفون توالت از نظر میزان عمق

انواع سیفون‌ فاضلاب را از نظر عمق نیز می توان دسته بندی کرد. سیفونی یا سیفونها معمولا از نظر عمق آب بندی دو نوع ‌می‌باشند که یکی از آنها آب‌ بندی معمولی است که عمق آب‌بندی آن حدود 5 سانتی متر است و بسیار مناسب و کارآمد می‌ باشد و دیگری سیفون با آب ‌بندی عمیق است که عمق آب‌ بندی آن دو برابر (حدود 10 سانتی متر) می باشد و این نوع نیز کاربرد خود را دارد.
به یاد داشته باشید هر گونه مشکل در زمینه گرفتگی لوله یا لوله کشی سیفون توالت را با خدمات لوله بازکنی شمال تهران یا جنوب و دیگر مناطق آن بر طرف کنید. برچسب این امکان را برای کاربران محترم خود فراهم کرده تا تنها با یک کلیک از خدمات فوری ما استفاده کنند.

سیفون ها به دو نوع معمولی و عمیق از نظر عمق آب تقسیم می شوند. نوع آب بندی معمولی دارای حدود 5 سانتی متر عمق و نوع عمیق آن حدود 10 سانتی متر عمق دارد. سیفون فاضلاب با آب‌بندی عمیق را در شرایط عادی نیز می‌ توان به کار گرفت و از آن استفاده کرد؛ اما اغلب در شرایط غیرعادی مانند کاهش یا افزایش فشار جو و دمای زیاد در مواردی که سیستم هواکش کامل نباشد، استفاده می‌ شود.

سیفون فاضلاب توالت از پراکنش بوی بد توالت جلوگیری می کند

سیفون راه ‌بند چیست؟

یکی دیگر از انواع سیفون فاضلاب یا توالت، سیفون راه بند است که در مجرای تخلیه فاضلاب ساختمان به شبکه فاضلاب شهری نصب می شود و برای جلوگیری از نفوذ گازهای مضر و حشرات موذی به داخل سیستم لوله کشی ساختمان است.
این نوع Siphon دارای انشعابی است که با یک لوله عمودی تا کف ساختمان رفته است. از این لوله برای بازدید از لوله فاضلاب و هم چنین تمیز کردن لوله استفاده می شود.

سیفون چربی گیر

سیفون چربی گیر یکی از انواع سیفون فاضلاب است که در راه سیفون سینک آشپزخانه قرار می گیرد. این مدل در بین لوله فاضلاب سینک ظرفشویی نصب می شود واز ورود روغن و چربی به فاضلاب جلوگیری می کند. سیفون چربی گیر توان نگه داشتن چربی های شسته شده ظروف غذا را دارد به صورت دوره ای چربی ها را جمع می کند تا بعدا آن ها را خارج کنیم.

برای باز کردن لوله فاضلاب منزل خود از خدمات لوله بازکنی در غرب تهران یا شرق و دیگر مناطق آن استفاده کنید. تنها کافیست محدوده مورد نظر خود را جست و جو کنید و با افراد متخصص در این زمینه تماس گرفته تا در سریع ترین زمان ممکن از خدمات تضمینی و مقرون به صرفه ما بهرمند شوید.

علت رایج از بین رفتن آب بندی در لوله کشی سیفون توالت

سیفون فاضلاب ها پس از مدتی خراب می شوند. اغلب منشا خرابی لوله کشی سیفون توالت از بین رفتن آب بندی آن است که در اثر نامناسب بودن هواکش شبکه فاضلاب و به دنبال آن به وجود آمدن اختلاف فشار در دو طرف مایع سیفون از بین می رود. اما از بین رفتن آب بندی سیفون ها عوامل مختلفی دارد که در ادامه به یکی از این علل اشاره می کنیم.

سیفوناژ

از جمله علل از بین رفتن سیفون، سیفوناژ است. سیفوناز به شرایط عدم تعادل فشار هوا گفته می شود که در دو طرف سیفون به وجود می آید. توضیح آن این چنین است که: از بین رفتن آب‌ بندی سیفون فاضلاب امکان دارد در نتیجه تولید فشاری کمتر از فشار اتمسفر در قسمت خروجی سیفون در سیستم لوله کشی سیفون توالت باشد.
در این حالت آب داخل سیفون براثر فشار هوا از سمت توالت، سرویس بهداشتی و حمام در سیستم فاضلاب تخلیه ‌می‌شود. به طوری که درآب بندی سیفون فاضلاب در شرایط معمولی به دلیل تعادل فشار در طرفین سیفون به حالت ساکن باقی ماند. اگر در قسمت خروجی سیفون به دلایلی کاهش فشار هوا به وجود آید آب داخل سیفون بر اثر فشار جو که در سمت لوله ورودی سیفون بر آن وارد ‌می‌شود در شبکه سراسری فاضلاب تخلیه ‌می‌ شود.

در انتهای این مطلب به این نکته هم اشاره کنم که هرچند سوال سیفون چیست؟ در همان ابتدای مقاله سوال ساده ای به نظر می رسید ولی بعد از مطالعه این مطالب به این نکته می رسیم که، انواع سیفون لوله فاضلاب، هر چند که کارشان یکی است ولی نحوه کارکردشان متفاوت است.
همچنین دانستیم که می توانیم در ظرف شویی ها از سیفون های لوله فاضلاب چربی گیر استفاده کنیم تا کمتر گرفتگی لوله پیش آید.

نادرست بودن لوله کشی سیفون توالت

شما برای لوله کشی سیفون توالت باید حتما این نکته را در نظر بگیرد که شیب خیلی تند و یا کند برای خروجی سیفون مناسب نیست، چرا که در صورتی که شیب زیادی در نظر بگیرید دائما دچار خالی شدن آب سیفون یا سیفوناژ می شوید و اگر هم در لوله کشی سیفون توالت شیب مناسبی را در نظر نگیرید در این صورت باز هم دچار گرفتگی لوله می شوید چراکه فضولات از داخل سیفون فاضلاب شما خارج نمی شود.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی