آموزش دستشویی رفتن به کودکان (تنها در 3 روز)

آموزش دستشویی رفتن به کودکان، یکی از چالش های زوج های جوانی است که تجربه اول شان در بچه داری است و اطلاع زیادی در مورد آن ندارند. این موضوع حقیقتا می‌تواند نگرانی های زیاد و دغدغه های فراوانی را برای زوجین و به خصوص مادر و کودک ایجاد کند.

روش های زیادی برای این آموزش وجود دارد، مثلا خرید کتاب آموزش دستشویی رفتن به کودکان یا انجام بازی های خاص و… . ما در این مطلب از سایت برچسب می خواهیم در 6 مرحله ساده و کاربردی، دستشویی رفتن کودک را به طور قطعی آموزش دهیم

سن آموزش دستشویی رفتن به کودکان

معمولا سن دستشویی رفتن کودک، بین 2 تا 3 سالگی می باشد، ولی به طور دقیق تر، پسران در سن 31 ماهگی و دختران در سن 29 ماهگی می‌توانند آموزش های مربوط به دستشویی رفتن را شروع کنند.

  • نکته! در هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان، هیچگاه سعی نکنید از همان ابتدا کودک را به اجبار به انجام این امر وادار کنید، چرا که این اجبار باعث می‌شود کودک دلبندتان کنترل کامل روی عضلات مثانه خود نداشته باشد و دچار شب ادراری و یا ترس های بیهوده شود.
عجله کردن در آموزش دستشویی کردن کودکان یا اجبار باعث شب ادراری کودک در سنین بالاتر می‌شود.

بهترین زمان برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان زمانی است که آنها دارند یاد می‌گیرند که خودشان مستقل شوند و از شما تقلید زیادی می‌کنند و خودشان در این باره نشانه هایی را بروز می‌دهند، به طور مثال خودشان شوق حمام رفتن دارند و یا اینکه دوست دارند کاری را خودشان انجام دهند. این زمان بهترین موقعیت است که شما آموزش دستشویی به کودک را شروع کنید. خوب است بدانید که اگر بتوانید این کار را اصولی انجام دهید کودک شما در طول سه روز می‌تواند به صورت کامل آموزش ببیند.

توجه به روحیات و خلقیات کودک

شما عزیزان با توجه به خلقیات و روحیات مختلف کودکتان در ساعات مختلف از شبانه روز می‌توانید بهترین زمان برای آموزش دستشویی رفتن و هم چنین تمرین با او را پیدا کنید و در آن ساعات که کودک حوصله این کار را دارد به آموزش او مشغول شوید.

همچنین در شیوه آموزش دستشویی رفتن به کودکان هم مهم است که خلقیات کودک شما چگونه است؟ چرا که شیوه برخورد با کودکان لجباز با شیوه برخورد با کودک بازیگوش و هم چنین شیوه برخورد با کودکان خجالتی کمی متفاوت است که باید هر کس با توجه به شناختی که از کودک خود دارد، او را آموزش دهد.

در هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان حتما باید خلقیات آنها را در نظر گرفت و با آنها مطابق با الگوی خودشان رفتار کرد.

مراحل آموزش دستشویی رفتن به کودک

آموزش توالت رفتن به کودکان مقوله ای است که باید به صورت زمان بر بین 3 تا 6 ماه انجام پذیرد و همچنین مقوله ای نیست که به یک بار آن را انجام دهید، بلکه باید با حفظ استمرار، مرحله به مرحله پیش بروید تا به نتیجه مطلوب برسید.

توجه! در حین آموزش حتما به خوبی حواس خود را جمع کنید. گیر کردن پای بچه در چاه بست سرویس بهداشتی یکی از خطراتی است که ممکن است در مراحل اولیه تنها دستشویی رفتن کودک، اتفاق بیفتد. برای پیشگیری از وقوع این حادثه، اینجا کلیک کنید.

مرحله اول: ایجاد انگیزه در هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان

شما می‌توانید با تشویق کودکتان به دستشویی رفتن و یا خواندن قصه های مربوط به این بحث و یا حتی با قرار دادن کودکتان در میان بچه های هم سن سال خود که خودشان به دستشویی میروند این انگیزه و شوق برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان را در آنها ایجاد کنید.

حتی این ایجاد انگیزه می‌تواند به صورت خرید یک صندلی قصری برای کودک باشد که خود او رنگ و طرح آن را انتخاب کند.

مرحله دوم : داشتن برنامه روزانه برای دستشویی رفتن کودک

شما بعد از اینکه در بازی های کودکانه او همراهش شدید، حتی در دفعات اول اجازه دهید بچه فقط با لباس، بدون هیچ قصدی ابتدا نشستن در روی توالت را با نشستن بر روی صندلی قصری خود یا صندلی کوچکی که در روی سنگ توالت می‌گذارید تجربه کند و در ابتدای آموزش دستشویی رفتن به کودکان اجازه دهید نشستن بر روی صندلی و سنگ توالت را آموزش ببیند تا این کار برایش به امری بسیار عادی و روزمره تبدیل شود.

لازم است هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان اول نشستن بر روی سنگ توالت را یاد بگیرند و برایشان عادی شود.

بعد از آن در هنگام آموزش دستشویی به کودک خود، باید در برنامه روزانه کودک به طور ثابت ساعاتی را مشخص کنید تا کودکان در آن ساعات به دستشویی رفته و ممکن است در خیلی از این دفعات که او را به دستشویی می‌برید کاری هم انجام ندهد ولی در بین این دفعات اگر اجابت مزاج کند با این کار، متوجه می‌شود که این برنامه ای که شما برای او طراحی کردید، برای آموزش دستشویی رفتن او می باشد.

  • نکته! کودکتان را به زور به دستشویی نبرید و اگر در ساعتی شما را همراهی نکرد، بعد از گذشت ساعتی دیگر او را با مهربانی و تشویق همراهی کنید و همانطور که بیان کردیم این روند بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد و این شما هستید که می‌توانید با صبرتان کودکتان را به طور کامل آموزش دهید.

مرحله چهارم: آموزش دستشویی رفتن به کودکان با از بین بردن عامل ترس و دلهره

در هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان مهمترین مسئله این است که اگر کودکان از چیزی در دستشویی وحشت دارد و یا از آن بدش می‌آید حتما آن عامل را بر طرف کنید، مثلا اگر کودکان یک بار با گرفتگی لوله و بالا زدن چاه دستشویی مواجه شده، هر چه سریعتر خودتان با راه کارهای لوله بازکنی در منزل آن را بر طرف کنید و اگر در این کار موفق نشدید می توانید با لوله بازکنی های ما در کل سطح شهر تهران مثل سرویس چاه بازکنی و لوله بازکنی در سعادت آباد و یا خدمات لوله بازکنی جنوب تهران تماس حاصل نمایید تا لوله بازکن های ما هر چه سریعتر برای رفع این مشکل اقدام کنند.

کودکان اگر از چیزی داخل توالت بترسند و یا بدشان بیاید، ممکن است همان چیز آموزش دستشویی رفتن به کوکان را مختل کند.

مرحله پنجم: دادن مایعات زیاد و صبحانه زیاد به کودک

شما در این مرحله از آموزش دستشویی رفتن به کودکان باید به کودکان مایعات زیادی را بدهید تا حس دستشویی رفتن در او تقویت شود و به طور کامل با این حس آشنا شود و متوجه شود زمانی که این حس به سراغ او می آید حتما باید به سمت دستشویی برود، البته توجه کنید که در این زمان باید بیشتر از بقیه اوقات حواستان به کودکتان باشد و هر یک ساعت یک بار از او سوال کنید که می‌خواهد به دستشویی برود یا خیر ؟ و اگر هم با جواب «نه» مواجه شدید می‌توانید با این ترفندهایی خاص او را مجاب به این کار نمایید.

مرحله ششم: بردن کودک قبل از خواب و نیمه شب به دستشویی

یادتان باشد روحیه بچه ها در زمان آموزش دستشویی رفتن، باید قوی باشد و دچار شکست نشود. برای اینکار شما حتما کودکتان را یکبار قبل از خواب و بار دیگر در اواسط شب به دستشویی ببرید تا از شب ادراری او جلوگیری کنید چرا که اگر کودکتان دچار شب ادراری شود و مواخذه شود فکر می‌کند در این امر شکست خورده و هیچگاه از پس آن بر نمی‌آید. لذا در مراحل آموزش دستشویی رفتن به کودکان خود، دچار چالش خواهید شد/.

در هنگام آموزش دستشویی رفتن به کودکان حتما قبل از خواب و در نیمه شب کودک را به توالت برده تا خواب راحت تری داشته باشد.

تشویق در زمان آموزش دستشویی رفتن به کودکان

حتما در زمانی که کودکتان اعلام می‌کند که می‌خواهد به دستشویی برود، برایش تشویق های کوچکی در نظر بگیرید، البته این برای زمانی است که آموزش دستشویی رفتن به کودک، به اتمام نرسیده و تشویق بزرگ برای زمانی است که بعد از مدتی کاملا خیالتان راحت شده و میدانید که دیگر این کار را بدرستی و همیشه انجام می‌دهد، مثلا بعد از گذشت مدت یک ماه یا بیشتر.

نکاتی که در حین آموزش رفتن به دستشویی برای کودکان، نباید آنها را انجام دهید

حتما از یک سری افعال و روش ها در حین آموزش دستشویی رفتن به کودکان بپرهیزید که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • مهمترین کار این است که اگر کودک در اوایل آموزش دستشویی رفتن، کار خرابی کرد اصلا با او پرخاش نکنید و با او مهربان باشید چرا که این کار در او وحشتی را به وجود می آورد که آموزش دستشویی رفتن به کودکان را مختل می‌کند باعث می‌شود با شما همکاری سختی داشته باشد.
  • همانطور که قبلا اشاره کردیم کودک خود را به زور به دستشویی نبرید و اگر موانعی است که او از آن بدش می آید مثل بوی بد دستشویی حتما آن را برطرف کنید و اگر این مشکل جدی است می‌توانید با لوله بازکنی و چاه بازکنی ماهر ما در کل سطح شهر تهران، مثل خدمات لوله بازکنی در ونک و یا سرویس خدمات لوله بازکنی طرشت و دیگر مناطق که در نزدیکی محل زندگی شماست تماس حاصل نمایید و مشکل بوی بد فاضلاب را برطرف کنید.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی