همه چیز درباره اجزا و ساختار چاه فاضلاب

آشنایی با ساختار چاه فاضلاب و اجزای تشکیل دهنده آن، در هنگام ساخت و ساز و اجرای لوله کشی فاضلاب، از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه این مطلب، به شرح و بسط این موضوع خواهیم پرداخت.
سایت برچسب علاوه بر مقالات آموزشی می تواند تمامی خدمات لوله بازکنی و چاه بازکنی را با قیمتی ارزان و کیفیت تضمینی در اختیار تهرانی های عزیز بگذارد. فقط کافی است که به لوله بازکنی برچسب سری بزنید و نام محل خود را جستجو کنید.

کلیپ آموزشی همه چیز درباره اجزا و ساختار چاه فاضلاب را از دست ندهید 🎥

در این ویدئوی آموزشی به شکل تصویری با اجزای چاه های فاضلاب آشنا خواهید شد. پس حتما آن را تماشا کنید:

تاریخچه ایجاد ساختار چاه فاضلاب

تاریخچه ایجاد چاه های فاضلاب بر می گردد به سال های اولیه یکجا نشینی انسان ها که از همان ابتدا به دنبال راهی برای دفع فاضلاب ها و فضولات ایجاد شده توسط خودشان و سایر حیوانات بوده اند. این رویه تا به امروز ادامه داشته و با پیشرفت علم و فناوری، ساختار چاه فاضلاب به ساختاری مدرن تر، نوین تر و با مشکلات کم تر تبدیل شده است.

امروزه متخصصان با تغییر ساختار چاه های فاضلاب قدیمی و سنتی به سیستم انتقال فاضلاب شهری (اگو)، باعث بهبود بهداشت محیطی در شهر ها و خانه ها و کاهش مشکل زود پرشدن چاه ها شده اند. البته هنوز هم استفاده از چاه فاضلاب جذبی که یکی از چاه های قدیمی و با ساختاری سنتی به شمار می رود، در برخی از شهرها و روستاها رایج است. با مراجعه به مقاله مربوطه در سایت برچسب، می توانید درباره کارآیی و ساختار چاه جذبی، بیشتر مطالعه کنید.

آشنایی با ساختار چاه فاضلاب و اجزای تشکیل دهنده آن اهمیت زیادی دارد.

آشنایی با ساختار چاه فاضلاب و معرفی اجزاء آن

چاه فاضلاب، گودالی استوانه ای شکل است که در زمین کنده شده و جهت دفع مواد زائد، پسماندها و فاضلاب ها کارآیی دارد. ساختار چاه فاضلاب بسیار ساده و شامل اجزاء زیر می باشد:

  • انبار چاه
  • میله چاه
  • طوقه
  • گلدان 
  • درپوش بتنی (دال بتنی روی گلدان)
  • هواکش چاه

انبار چاه

انبار، قسمت انتهایی ساختار چاه فاضلاب را تشکیل می دهد. برای افزایش تماس فاضلاب با بستر زمین و همچنین افزایش جذب آب، در عمق زمین، تونل هایی به سمت طرفین حفر می شود. عمق حفاری انبار چاه، به کاربری ساختمان و جمعیت موجود در آن بستگی دارد.

در هنگام ترمیم چاه فاضلاب علاوه بر میله چاه باید انباره چاه هم تراشیده شود وتا بتواند چاه جذب خود را به دست آورد، لذا هزینه ترمیم چاه فاضلاب به مراتب  کمتر از کندن یک چاه به صورت کامل می باشد. علاوه براین باید کارشناس و یا مغنی بعد از خالی شدن چاه نظر بدهد که چاه قابل ترمیم است یا خیر.

انبار، قسمت انتهایی چاه فاضلاب را تشکیل می دهد.

میله چاه

استوانه ای بودن ساختار چاه فاضلاب به دلیل وجود میله چاه می باشد. این میله با قطر 80 الی 100 سانتی متر و حداقل طول 12 متر (طول میله غالبا به جنس زمین بستگی دارد)، به صورت عمود بر زمین قرار می گیرد. میله چاه باید حالت عمودی خود را در تمام طول مسیر حفظ کند و تا جایی ادامه داشته باشد که به رگه های سنگی و ماسه ای برسد.

طوقه چاه

در این بخش از ساختار چاه فاضلاب، یک الی دو متر پایین تر از سطح زمین، در میله چاه، لبه ای ایجاد می کنند و با تکیه بر آن آجرچینی را به صورت مخروطی انجام می دهند. ملات مورد استفاده در طوقه چینی، ماسه و آهک می باشد؛ زیرا طوقه در تماس دائم با آب قرار دارد و این ملات مقاومت بالایی در برابر آب دارند.

اجزاء ورودی ساختار چاه فاضلاب

برای جلوگیری از تخریب میله چاه توسط آب فاضلاب، مقطعی گلدانی شکل در دهانه آن قرار می دهند. بدین ترتیب آب به صورت عمودی وارد میله شده و با دیواره چاه و طوقه برخوردی ندارد. دال بتنی یا همان درپوش بتنی یکی از اجزاء ورودی ساختار چاه فاضلاب است که برای جلوگیری از ریزش چاه های احداث شده در مناطق پر رفت و آمد، بر روی گلدان قرار می گیرد.

گلدانی بتنی و دال بتنی از اجزاء ورودی ساختار چاه فاضلاب هستند.

هواکش چاه فاضلاب

وظیفه هواکش چاه، تخلیه هوا از درون چاه می باشد. ضرورت وجود هواکش در ساختار چاه فاضلاب به این دلیل است که در صورت غیاب آن، فاضلاب و پسماند ها به کندی پایین می روند و چاه زود پر می شود. به یاد داشته باشید که سایت برچسب با ارائه خدمات فوری لوله بازکنی در جنوب تهران، شمال، شرق و دیگر مناطق آن، گرفتگی لوله های فاضلاب را به صورت فوری و تضمینی برطرف خواهد کرد.

از دیگر نکات قابل توجه این است که نباید از لوله ناودانی پشت بام به عنوان لوله هواکش چاه استفاده شود؛ زیرا در صورت بارندگی، عملکرد هواکشی مختل خواهد شد.

نکاتی در رابطه با نگهداری و حفظ ساختار چاه فاضلاب

نکاتی در رابطه با نگهداری و حفظ ساختار چاه فاضلاب

ساختار چاه فاضلاب به گونه ای است که در تماس با هوا تجزیه می شود. توصیه شده است که محل حفر چاه ترجیحا در مناطق کم رفت و آمد باشد.

روغن ها و چربی ها نباید وارد چاه فاضلاب شوند؛ زیرا این موارد از فاضلاب سبک تر هستند و همواره روی آن باقی می مانند و باعث زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند.

در هنگام حفر چاه فاضلاب به مصالح ساختمانی به خصوص گچ و سیمان دقت کنید. ورود این مواد به چاه و رسیدن آن ها به انبار، باعث گرفتگی و بسته شدن چشمه های آب این قسمت از ساختار چاه فاضلاب خواهند شد.

جمع بندی:

ساختار چاه فاضلاب، چه اجزائی دارد؟

یک چاه فاضلاب تشکیل شده از انبار، میله، طوقه، گلدان، درپوش و در انتها هواکش.

انبار چاه فاضلاب چه اندازه باید عمیق باشد؟

عمق حفاری انبار چاه، به کاربری ساختمان و جمعیت موجود در آن بستگی دارد.

دال بتنی چیست؟

یکی از اجزاء ورودی ساختار چاه فاضلاب است که برای جلوگیری از ریزش چاه های احداث شده در مناطق پر رفت و آمد، بر روی گلدان چاه قرار می گیرد.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی