صفر تا 100 نحوه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی!

یکی از وسایل کاربردی در آشپرخانه سینک ظرف شویی می‌باشد که معمولا کابینت کارها آن را جانمایی می کنند. ولی بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی به عهده خود فرد یا افراد متخصص فنی کار می باشد.

ما در این مقاله می خواهیم به صورت اصولی و گام به گام، طرز بستن لوله های زیر ظرفشویی را آموزش دهیم تا بتوانید خودتان در منزل این کار را بدون صرف هزینه انجام دهید.

البته شما با دیگر مقالات آموزشی سایت برچسب هم می توانید بیشتر گرفتگی لوله های منزلتان را خودتان به تنهایی انجام دهید.
اما برای گرفتگی های شدید اگر در تهران هستید می توانید از تکنسین های لوله بازکن ما کمک بگیرید. خدمات لوله بازکنی در ستارخان، باقرخان، اختیاریه، زعفرانیه و… به صورت شبانه روزی در دسترس می باشند.

فیلم آموزشی بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی را از دست ندهید!

در ویدئوی کوتاه زیر، به صورت خلاصه می توانید مراحل بستن لوله زیر سینک ظرفشویی را دنبال کنید.

مراحل بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی دو لگنه

برای آموزش نحوه بستن لوله ها زیر سینک ظرفشویی دولگنه به صورت اصولی و دقیق، فقط کافی است که تمام این مراحل را به دقت دنبال کنید و مو به مو آنها اجرا کنید.

مرحله 1: بررسی نقشه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی

در ابتدا اگر سینک یا لوله های آن را تازه خریداری کرده باشید همراه خرید خود، راهنمای تصویری اتصال لوله ها به یکدیگر وجود دارد و می توانید از آن کمک بگیرید.
بعد از اینکه بسته بندی را باز کردید، تمام واشر ها و لوله ها را برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی کنار هم قرار دهید، به این صورت که واشرها کنار هم، لوله ها کنار هم و…، تا موقع بستن بدانید چه چیزهایی را دارید و درهنگام بستن لوله فاضلاب ظرفشویی به دنبال واشر یا لوله مورد نیاز نگردید.

برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی بهترین کار نگاه کردن به راهنمای نصب لوله ها می باشد.

مرحله 2: بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی با وصل کردن توری های استیل بر روی سینک

اولین قدم برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی این است که دو عدد توری مشبک را بردارید و از داخل لگن سینک بر روی سوراخهایی که در لگن سینک وجود دارند، قرار دهید.
دقت کنید که در زیر این توری ها و شبکه های استیل در داخل لگن سینک، نباید هیچ چیزی قرار بگیرد. برای بستن لوله فاضلاب سینک ظرفشویی باید مستقیما این توری ها روی سینک قرار داشته باشند.

مرحله 3: مونتاژ لوله های زیر سینک ظرفشویی

قسمت اصلی نصب لوله زیر سینک ظرفشویی متصل کردن لوله ها به یکدیگر است. در این قسمت شما باید بدانید لوله های زیر سینک را چگونه به همه متصل کنید.

نقشه اتصال لوله های زیر سینک، برای همه سینک ها یکسان نیست و با هم متفاوت است، ولی در عوض همه از یک جنس لوله و یک نوع اتصال برای بستن لوله ها استفاده می کنند. پس اگر قاعده کلی اتصال لوله ها را بدانید می توانید حتی بدون راهنما هم خودتان طرز بستن لوله زیر ظرفشویی را انجام دهید.
ما در ادامه چند این قاعده های کلی را بیان می کنیم تا شما با آنها آشنا شوید:

 • بستن مهره های پلاستیکی: این مهره ها دو طرف دارند. یک طرف داخل آن که اصطلاحا دارای رزوه یا شیارهایی برای محکم کردن آن است و طرف دیگر بیرون مهره ها هستند.
  طرز بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی به این گونه است که مهره های پلاستیکی را از سمت صاف لوله، طوری داخل لوله ها قراردهید که برآمدگی سر لوله ها داخل مهره ها قرار بگیرند. همیشه در داخل هر مهره باید یک واشر به اندازه خودش قرار دهید.
 • بستن لوله ها از طرفی که صاف هستند و هیچ برآمدگی ندارند: در بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی معمولا هر لوله دارای دو مهره در بالا و پایین خود هستند، که یک طرف آن برآمدگی دارد و طرف دیگر لوله برآمدگی ندارد و صاف می باشد.
  برای قرار دادن مهره پلاستیکی در طرف صاف لوله ابتدا داخل مهره را به سمت بیرون لوله قرار دهید و بعد واشرهای کوچکتری که کمی شبیه قیف هستند و یک طرف آنها بزرگتر است را وارد لوله کنید، به این صورت که طرف بزرگتر و ضخیم تر واشر به سمت داخل مهره قرار بگیرد.
باید بدانید که هر لوله دارای دو مهره با واشر آب بندی می باشد که مونتاژ کردن این لوله ها برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی مهم است.

مرحله 4: وصل کردن دو سیفون کاسه ای کوچک در زیر سینک

حال که متوجه شدید نحوه بستن و اتصال مهره ها و لول ها چگونه است، قدم بعدی برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی این است که شما ابتدا از دو سیفون که شبیه کاسه کوچک هستند و در مرکزشان یک مهره برنجی قرار دارد استفاده کنید.
برای بستن این دو سیفون کوچک ابتدا باید واشرهای لاستیکی آنها را که بزرگترین واشرها هستند، برروی لبه این سیفون های کوچک قرار دهید و بعد با استفاده از پیچ بزرگ از داخل سینک، توری و این سیفون ها را به هم متصل کنید.
مراقب باشید که پیچ را بیش از حد سفت نکنید که باعث شکستن سیفون زیر لگن می شود.

مرحله 5: طرزبستن لوله های زیر ظرفشویی به سیفون های کوچک کاسه ای و سه راهی

در قدم بعدی بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی، شما دو تا سیفون در زیر لگن سینک دارید و باید لوله هایی که آماده کرده اید را به آنها متصل کنید. طرف دیگر لوله همگی باید در نهایت به وسیله سه راهی به یک لوله وصل شوند تا یک خروجی داشته باشیم.

برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی باید لوله ها را به سیفون های کوچک وصل کنید.

برای این کار شما باید آن سر لوله ها که دارای برجستگی می باشد را با مهره به سیفون ها یا کاسه سینک وصل کنید و طرف دیگر لوله که حالتی صاف دارد را به سه راهی متصل نمایید.

مرحله 6: وصل کردن سیفون اصلی

بعد از اینکه دو سیفون کوچک زیر سینک را به سه راهی وصل کردید. برای بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی حالا نوبت به سیفون اصلی می رسد که قطعه بزرگ تخم مرغی شکل یا استوانه ای می باشد. این سیفون از ورود بوی نامطبوع و حشرات موذی مثل سوسک و… به داخل سینک جلوگیری می کند.

سیفون اصلی از یک ورودی در بالای سیفون و یک خروجی با ارتفاع کمتری تشکیل شده است که ورودی آن از سه راهی است و خروجی آن را خرطومی خروجی تشکیل می دهد.

نصب سیفون اصلی که بزرگترین قسمت بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی می باشد.

در بیشتر اوقات بعد از نحوه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی و هم چنین بعد از یک مدت استفاده از سینک ممکن است دچار گرفتگی لوله فاضلاب سینک شوید و آب به سختی تخلیه شود در این صورت می توانید با مطالعه مقاله آموزش لوله بازکنی با سرکه جوش شیرین در سایت برچسب این مشکل را برطرف کنید.

مرحله 7: وصل کردن خرطومی به لوله فاضلاب

در این مرحله از آموزش نحوه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی زمانی که سه راهی را به ورودی سیفون اصلی وصل کردید، حالا آن طرف لوله خرطومی که دارای برجستگی می باشد را به وسیله همان مهره های پلاستیکی به خروجی سیفون اصلی وصل کنید وخروجی را به سمت لوله فاضلاب اصلی ساختمان قرار دهید.
در طرف دیگر لوله خرطومی واشر سیاه بزرگ را وصل کنید به این صورت که قسمت دندانه دندانه واشر به داخل لوله فاضلاب برود و حدود 5 تا 10 سانتی متر از خرطومی از دهانه واشر بیرون بزند.

بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی با اتصال خرطومی به لوله فاضلاب تمام می شود.

این آخرین مرحله ازآموزش نحوه بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی بود. اگر شما تمام اتصالات را درست سر جای خود قرار دهید می توانید آب را از سینک به داخل لوله فاضلاب هدایت کنید.

نکته های طرز بستن لوله های زیر ظرفشویی

 • بعد از بستن لوله زیر ظرفشویی دقت کنید همه اتصالات محکم بسته شدند و واشرهای آب بندی آنها به خوبی در سر جای خود قرار دارند.
 • با انداختن یک روزنامه، بستن لوله های زیر سینک ظرفشویی را چک کنید، به این صورت که اگر بعد از ریختن آب داخل سینک، روزنامه خیس شد حتما به دنبال محل نشتی بگردید و آن را برطرف کنید.
 • به یاد داشته باشید که اگر گرفتگی لوله ها شدید شد و نتوانستید آنها را به هیچ روشی برطرف کنید حتما به سایت برچسب مراجعه کنید تا با استفاده از بهترین وسایل روز بتوانند در هر کجای تهران هستید گرفتگی منزل شما را برطرف کنند. برای اینکار فقط کافی است به آدرس barchasb.net مراجعه کنید.
 • اگر لازم بود ارتفاع لوله ها کمی کم شود می توانید تعدادی از لوله های صاف را از سمتی که برجستگی ندارند، با چاقو تیز یا با کاتر کوتاه کنید.
 • معمولا هنگام خرید لوله های زیر ظرفشویی نقشه بستن آنها همراهشان است و سعی کنید با توجه به توضیحات بالا و نقشه خود لوله ها آنها را سر هم کنید.

جمع بندی:

آیا طرز بستن لوله های زیر سینک، بسته به نوع سینک فرق می کند؟

بله؛ نقشه اتصال لوله های زیر سینک، برای همه سینک ها یکسان نیست و با هم متفاوت است، ولی در عوض همه از یک جنس لوله و یک نوع اتصال برای بستن لوله ها استفاده می کنند.

بعد از بستن لوله زیر سینک ظرفشویی، چگونه مطمئن شویم که هیچ گونه نشتی در اتصالات وجود ندارد؟

با انداختن یک روزنامه؛ به این صورت که اگر بعد از ریختن آب داخل لگن روزنامه خیس شد حتما به دنبال محل نشتی بگردید و آن را برطرف کنید.

بعد از بستن لوله فاضلاب سینک ظرفشویی، برای کم کردن ارتفاع لوله ها چه کار می شود کرد؟

اگر لازم بود ارتفاع لوله ها کمی کم شود می توانید تعدادی از لوله های صاف را از سمتی که برجستگی ندارند، مقداری کوتاه کنید.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی