نصب فلاش تانک فقط در 5 دقیقه|نصب انواع فلاش تانک

در سرویس های بهداشتی بعد از نصب توالت های فرنگی یا ایرانی، مهم ترین کاری که باید انجام شود، نصب فلاش تانک روکار و توکار می باشد. فلاش تانک وسیله ای ضروری در هر سرویس بهداشتی است که وظیفه آن جمع آوری و تخلیه آب به منظور تمیز کردن و شستن کاسه توالت و حذف آلودگی ها و مواد زائد از سطح آن می باشد. 

مدل های متنوع و متفاوتی از فلاش تانک ها تولید شده است که هر کدام به روش های خاصی نصب می شوند. اما به طور کلی فلاش تانک ها به دو دسته توکار و روکار تقسیم بندی می شوند که انتخاب هر یک از آن ها بستگی به شرایط محیط، نیاز و سلیقه هر شخص دارد.
در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه نصب فلاش تانک دیواری یا روکار و توکار آشنا شوید و هر یک از انواع آن ها را بیشتر بشناسید.

کلیپ آموزشی طریقه نصب فلاش تانک روکار و توکار را حتما ببینید! 🎥

برای درک بهتر نکات و موارد مهمی که در هنگام نصب و تنظیم انواع فلاش تانک ها باید بدانید، ویدئوی کوتاه زیر را برای شما تهیه کرده ایم. آن را از دست ندهید!

آشنایی با انواع مدل های فلاش تانک روکار و توکار

همان طور که گفته شد، راه اندازی و نصب فلاش تانک ها به دو مدل انجام می شود؛ توکار (دکمه ای) و روکار(دیواری).
در فلاش تانک های روکار، آب با کشیدن زنجیر تخلیه می شود. در این فلاش تانک ها، شیر اتصال، مخزن و همه اجزای فلاش تانک روی دیوار نصب می شوند و قابل رویت می باشند.

در فلاش تانک های توکار، آب به وسیله دکمه یا کلید، تخلیه می شود. لوله کشی این فلاش تانک ها در داخل دیوار قرار دارد و قابل رویت نمی باشد و بیشتر مناسب سرویس هایی است که از فضای کافی برخوردار نیستند. 

آموزش نصب انواع فلاش تانک توکار و روکار

طریقه نصب فلاش تانک روکار

فلاش تانک های روکار قدمت بیشتر نسبت به فلاش تانک های دکمه ای دارند و در ارتفاع بالا، پایین و متوسط قابل نصب هستند. برای نصب لوله فلاش تانک روکار پیش از هر کاری ابتدا باید قطعات آن را بر روی مخزن سوار کنید؛ برای این کار، پمپ تخلیه را داخل مخزن طوری قرار دهید که واشر آب بندی زیر آن قرار گیرد؛ سپس پمپ را با مهره محکم کنید.

جالب است بدانید که سیستم بیشتر فلاش تانک های روکار یکی است و برای نصب آن ها، علاوه بر مطالعه دفترچه آن می توانید از همین روشی که در ادامه بیان شده است استفاده کنید.

در مرحله بعد اتصال پمپ را باید به وسیله رابط دکمه فشاری (که بر روی مخزن توسط کارخانه نصب شده است) و از طریق حلقه بین رابط محور پمپ و دکمه فشاری، انجام دهید.

در آخرین مرحله از نصب فلاش تانک روکار، لوله ها را از پایین به هم وصل کنید و پس از نصب زانویی های 25 درجه، مخزن را در زانویی جا بیندازید و محل بست روی مخزن را برای تنظیم درست سوراخ پیچ ها علامت گذاری کنید. سپس بست را از مخزن خارج کرده و به دیوار پیچ کنید.

دقت کنید که نحوه اتصال فلاش تانک به کاسه توالت را باید در مرحله کارگذاری سنگ توالت انجام دهید، چرا که بعد از نصب کاسه توالت  نحوه اتصال فلاش تانک به کاسه توالت، امکان ندارد. لذا این مواردی است که باید حتما در زمان ترمیم و ساخت توالت در نظر گرفته شود.

نصب فلاش تانک روکار در ارتفاع بالا، متوسط و پایین

در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد فلاش تانک های روکار، تخلیه نشدن آب و گیر کردن مواد زائد و فضولات درون چاه توالت، مشکل گرفتگی چاه توالت خود را به لوله بازکن های ماهر، با سابقه ای طولانی در این زمینه بسپارید. اگر ساکن تهران هستید، فقط کافیست با ورود به سایت برچسب و جست و جوی محدوده سکونت خود؛ مثلا اگر در غرب تهران هستید، صفحه خدمات لوله بازکنی در غرب تهران را سرچ کنید و با فنی کار مربوطه تماس گرفته و از خدمات فوری  ما استفاده کنید. 

نکات مهم در هنگام نصب کردن فلاش تانک های روکار

 1. لاستیک آب بندی بین لوله و توالت نباید طوری فیکس شود که مسیر خروج آب را ببندد. سعی کنید حداقل 3 سانتی متر فاصله بین آن را رعایت کنید تا نصب فلش تانک به درستی انجام شده و در عملکرد آن اشکالی به وجود نیاید.
 2. دهانه مخزن، دو بازوی تنظیم کننده دارد که هر دو حتما باید در محل خود نصب شوند.
 3. ارتفاع نصب فلاش تانک معمولا دست خود افراد است ولی ارتفاع استاندارد آن همان 1.5 متر تا 1.8 متر از کف زمین می باشد.
 4. فلوتر به صورت عمود بر محور مخزن نصب شود؛ کج نصب نشود!

با انجام صحیح و دقیق مراحل بالا می توانید از نصب فلاش تانک روکار و عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. اما در صورت بروز هر گونه مشکل در کارآیی آن و به وجود آمدن معضلاتی از قبیل گرفتگی چاه توالت، هیچ جای نگرانی نیست!
سایت برچسب برای کاربران خود این امکان را فراهم کرده تا در هر کجای تهران که هستید، با ورود به صفحات مختلف ما از جمله خدمات لوله بازکنی در شمال تهران در هر محدوده ای مثل اختیاریه، زعفرانیه، ونک و… ، با فنی کار های متخصص ما در این زمینه تماس بگیرید تا در کم ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی شود.

نحوه نصب فلاش تانک توکار

بعد از تهیه ابزار مورد نیاز، اولین قدم در نحوه نصب فلاش تانک توکار؛ مطالعه دقیق دفترچه راهنما می باشد. سپس با کمک مراحل زیر طریقه نصب را به صورت کلی و دقیق دنبال کنید.

 1.  در مرحله اول؛ قطعه استپ را که به شکل L می باشد، به کاسه توالت متصل کنید تا مانع بسته شدن مسیر آب در کاسه توالت شود. تا زمان کامل شدن نصب فلش تانک و اتصالات آن، درپوش قطعه را بر روی آن قرار دهید تا از ورود مواد زائد به آن جلوگیری شود.
 2. لوله ها را به صورت دقیق و محکم به یکدیگر چفت و بست کنید.
 3. قطعه فلوتر را مطابق با جهت انشعاب در جای خود ببندید و از بیرون مهره آن را محکم کنید.
 4. از سوراخ روبروی فلوتر، طناب کششی و گره گیر آن را وارد کنید و آن را درون بست گیره ای قرار دهید. سپس مهره طناب کششی را داخل سوراخ جانبی طوری فشار داده و نصب کنید که جهت فلش آن رو به سمت بالا باشد.
اتصال محکم و دقیق لوله ها، یکی از مراحل مهم نصب برای فلاش تانک توکار می باشد.

5. در این مرحله از طریقه نصب فلاش تانک توکار، آن را با دقت و بدون دست کاری مهره کاسه ای زیر بدنه اش، منطبق بر لوله ها کنید و به اندازه 10 الی 25 میلی متر آن را به سمت پایین فشار دهید.
6. بست پشتی را که از بالای مخزن فلاش تانک بیرون زده، علامت گذاری کنید؛ سپس بست را جدا کرده و آن را بر روی محل علامت زده قرار داده و جایگاه بسته شدن پیچ را بر روی دیوار سوراخ کاری کنید.
7.  اکنون فلش تانک را بر روی بست پشت طوری قرار دهید که لوله داخل خروجی پمپ قرار گیرد. 

در کل باید در نظر داشت که نصب و راه اندازی فلاش تانک توکار از روکار سخت تر می باشد و نیاز به حوصله و دقت دارد.

ارتفاع نصب فلاش دکمه ای یا توکار و چند نکته مهم!

 1. فلاش تانک به اندازه 25 میلی متر، قابلیت جا به جایی و حرکت روی لوله ها را دارد تا مانع از بریدن لوله شود.
 2. بعد از نصب کردن فلاش تانک بهتر است ولوم تخلیه آن را روی تخلیه کامل (100 درصد) تنظیم نمایید؛ به این جهت که با تنظیم فلوتر بر روی حداکثر میزان آبگیری، تخلیه از فشار بهینه ای برخوردار باشد.
 3. ولوم نیم تخلیه نیز باید به سمت علامت مثبت بچرخد؛ بدین صورت میزان نیم تخلیه از 2 الی 5/5 لیتر قابل تنظیم می باشد.
 4.  ارتفاع نصب فلاش تانک دکمه ای، 180 سانتی متر از کف می باشد.

فلاش تانک های توکار و روکار، انواع و اقسام مختلف بسیار زیادی دارند. از جمله فلش تانک های توکار، می‌توان به کلاسیک (برای توالت های ایرانی) و وال هنگ (برای توالت های فرنگی) اشاره کرد. یا به عنوان نمونه مدل های اکو پارس، ساحل و اولترا اسلیم، از انواع فلاش تانک های روکار می باشند. به طور کلی نصب و به کار گیری فلاش تانک ها در هر مدل و برندی، از رویه شرح داده شده در بالا پیروی می‌کند؛ تنها تفاوت اصلی در طراحی این فلاش تانک ها می باشد.

زمان نصب کردن فلاش تانک مراقب باشید اجزاء فلاش تانک ایران مدل ساحل یا هر برند دیگر را درست در سر جای خود ببندید.

توجه داشته باشید که ارتفاع نصب فلاش تانک دکمه ای را زیاد بالا و یا زیاد پایین نگیرد و همان 180 سانتی متر مناسب است.

نکته! نحوه نصب قطعات فلاش تانک ایران یا هر فلاش تانک روکار دیگری را با دقت انجام دهید. چرا که ممکن است حتی اگر یک واشر را به صورت برعکس یا جابجا نصب کنید فلاش تانک کار نکند، لذا حتما دقت کنید که تمامی قطعات در سر جای خودشان به درستی قرار گرفته اند.

دست آخر هر فلاش تانکی را که نصب کردید امتحان کنید و از درست کار کردن آن مطمئن شوید و در صورتی که درست کار نکرد و نمی دانید که عیب آن چیست حتما با یکی از افراد ماهر مثل لوله بازکنهای برچسب درسراسر تهران تماس بگیرید.

جالب است بدانید که فلاش تانک ها نیاز به سرویس دارند، چرا که اگر بعد از مدتی کار خود را به خوبی انجام ندهند، میتوان با استفاده از قطعات یدکی آنها آن ها را تعمیر کرد، و برای سرویس فلاش تانک بهتر است درهمان ابتدا که متوجه عدم درستی کارکرد آن شدید با تعمیرکا ر و نصاب فلاش تانک تماس بگیرید و موضوع را با ایشان درم یان بگذارید.

جمع بندی:

نصب فلاش تانک توکار چگونه است؟

لوله کشی این فلاش تانک ها در داخل دیوار قرار دارد و قابل رویت نمی باشد به همین دلبل مراحل نصب آن نسبتا پیچیده و زمان بر می باشد.

فلاش تانک های توکار در چه ارتفاعی باید نصب شوند؟

حداقل ارتفاع در نظر گرفته شده برای نصب فلاشتانک توکار، 180 سانتی متر از کف می باشد.

نصب فلاش تانک روکار چگونه است؟

در این فلاش تانک ها، شیر اتصال، مخزن و همه اجزای فلاش تانک روی دیوار نصب می شوند و قابل رویت می باشند.

مطلب بعدی:

مطلب قبلی:

دیدگاه شما در مورد این مقاله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اتحادیه لوله بازکنی

قیمت لوله بازکنی

آموزش لوله بازکنی

روشهای غیر اصولی